Înapoi   FxTrader Forum FOREX > Forumurile FxTrader > Lounge

» Log in
Nume Utilizator:

Parola:

Nu eşti înscris?
Înregistrează-te!
» Newsletter
» Sponsor FxTrader

forex ca si job...

Discuţia "forex ca si job..." din forumul Lounge; Sunt curios daca imi poate raspunde cineva la urmatoarea intrebare. Daca tranzactionezi pe forex sa ...

Răspunde

LinkBack Thread Tools Moduri de Afisare
Vechi 05 februarie 2011, 20:28
ProfesorE's Avatar
Trader Junior

Data înscrierii: noiembrie 2010
Posturi: 18
ProfesorE e pe drumul cel bun
Trimite mesaj via Skype™ la ProfesorE
forex ca si job...

Sunt curios daca imi poate raspunde cineva la urmatoarea intrebare.

Daca tranzactionezi pe forex sa zicem ... poti face din asta un job full-time? (si daca da... mai concret cum? )

(sa poti contribuii ca un angajat normal la un fondul tau de pensie etc... ca sa nu mori de foame la batranete)
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiSpurl this Post!
Citează Acest Mesaj în Răspuns
Vechi 05 februarie 2011, 22:37
danpav86's Avatar
Trader Senior

Data înscrierii: decembrie 2010
Posturi: 648
danpav86 e pe drumul cel bun
Pai eu zic ca daca ajungi un trader adevarat (asta insemnand cel putin 10 ani de practica) pun pariu pe ce vreti ca la batranete nu o sa muriti de foame! De-asta s-au inventat acum peste 100 de ani fondurile de pensii private (care sunt scumpe) pentru ca cei cu multi bani sa aiba un venit consistent cand nu vor mai putea sa-si practice meseriile (banoase de altfel) . Cat despre contributiile la stat cred ca vedem fiecare ce se intampla in ziua de azi, nu numai in Romania.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiSpurl this Post!
Vechi 06 februarie 2011, 16:09
maxu08's Avatar
Niten Ichi Ryu

Data înscrierii: martie 2009
Posturi: 1,777
maxu08 e pe cale sa devina recunoscut in curand :)maxu08 e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
poti ace asta ca si job DAR va trebui sa joci fie intraday (ceea ce este fff complicat) fie sa joci d1 minim dar cu loturi mari. si mai trebuie sa nu ai obligatii de plata lunare (rate, leasing, etc) ptr ca nu vei face fata cash flow-ului indiferent cit cistigi.

am facut si eu calculele si am decis sa ramin la profesia mea de baza
Vechi 06 februarie 2011, 16:19
danpav86's Avatar
Trader Senior

Din punctul meu de vedere, conceptele ”trader” si ”angajat normal” nu au nici un punct comun. E ca si cum ai spune ca un doctor e angajat normal, deci sa munceasca la norma. E o diferenta enorma intre meseriile liberale si meseriile ”normale”. Un bisnitar nu poate sa aplice in ”meseria” lui regulile care se aplica in cazul unui strungar C.N.C. . Insa totul tine preferinta fiecaruia; multi prefera sa aiba un venit constant, iar altii prefera sa riste si sa faca in viata ceea ce le place cu adevarat.
Vechi 06 februarie 2011, 19:37
CTSW's Avatar
Trader

Data înscrierii: octombrie 2010
Locaţie: ro-mania
Posturi: 123
CTSW e pe drumul cel bun
Citat:
Original postat de maxu08 Vezi post
poti ace asta ca si job DAR va trebui sa joci fie intraday (ceea ce este fff complicat) fie sa joci d1 minim dar cu loturi mari. si mai trebuie sa nu ai obligatii de plata lunare (rate, leasing, etc) ptr ca nu vei face fata cash flow-ului indiferent cit cistigi.

am facut si eu calculele si am decis sa ramin la profesia mea de baza
Maxule cum adica nu vei face față CF-ului indifernent cât câștingi? adica de ce?
Păi dacă câștigi media a 3-4000/lunar si ai debite (rate, leasing etc ) de 1500 se cheamă că faci față. Desigur beleaua cu CF-ul este ca are scadență lunară iar câștigurile din Forex nu vin la avans și lichidare. Cu toate astea nu cred ca nu poți încuraja pe cineva sa se pună cu burta pe carte, să înțeleagă bursa, să experimenteze prudent și sa acumuleze experiență cu speranța ca în câțiva ani (nu 10 cum se vehiculează ci 2-3, 5 ani) sa își poată lua adio de la ocupația full-time pe care o detestă.

Eu vă citesc de vo 2-3 luni. Nu înțeleg, chiar celor mai buni dintre voi Forexul nu le aduce mai mult decât bani de-o bere ?????
Vechi 06 februarie 2011, 20:37
rox rox e offline
Trader Junior

Data înscrierii: februarie 2011
Posturi: 19
rox e pe drumul cel bun
Cool

Salut,

Am citit multe forumuri dar nicaieri nu se pomeneste de cit cistiga un trader mai vechi,cred ca e o meserie foarte buna.Dar cistigul real va ramine intotdeauna o enigma!

Cred ca se poate cistiga lejer 3000 euro....dar cine recunoaste ,normal.. dupa aceea apar alte intrebari incomode!
Vechi 07 februarie 2011, 08:33
Master Trader

Data înscrierii: februarie 2007
Posturi: 3,510
soso e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
The naked truth

Citat:
Original postat de CTSW Vezi post
...
Eu vă citesc de vo 2-3 luni. Nu înțeleg, chiar celor mai buni dintre voi Forexul nu le aduce mai mult decât bani de-o bere ?????
Ce citesti pe forumuri despre forex e crap aproape in totalitate. FxTrader nu face exceptie dar incercam sa tinem lucrurile in limita rezonbilului.

Concluzia mea e aceeasi cu a lui maxu, imi pastrez job-ul, nu sunt destul de bun sa generez 20% la suta pe luna ca sa trec de maine fulltime. De fapt ce inseamna 20% lunar daca nu vorbesti de drawdown, risk of ruin etc. Nici macar nu sunt asa de bun incat sa castig constant si consistent.
Cine crede ca e usor sa traiesti in din forex se inseala amarnic. Daca stiam lucrul asta acum 5 ani probabil nu m-as mai fi apucat si nici forumul asta nu mai exista.

Insa partea buna e ca in timp am inceput sa imi dau seama despre ce e realistic si ce nu si continui sa investesc timp si bani in speranta unui viitor stralucit. Dar nu e acel viitor care ni-l imaginam fiecare cand incepem cu forexul.
Asa ca ganditi-va cu atentie in ce va bagati. Forexul nu a fost deschis catre retail ca sa profite omul de rand ca noi. Castiguri nelimitate si independenta financiara! LOL!!

Si sa nu vina careva cu un cont la myfxbook sa imi arate castigurile lui frumoase lunare de la 20% in sus ca ia ban instant.

O sa revin... Tre sa plec acum.
Vechi 07 februarie 2011, 11:49
maxu08's Avatar
Niten Ichi Ryu

maxu08 e pe cale sa devina recunoscut in curand :)maxu08 e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
sa zicem ca ai o pozitie deschisa ptr un sistem D1 sau mai sus (excludem intraday). degeaba ai o medie de 3k pe luna daca pozitia ta este deschisa 6 luni de zile si nu te poti atinge de banii din cont.

la finalul celor 6 luni vei cistiga 18k euro insa ce te faci cu toate cheltuielile pe care le ai in cele 6 luni (de la deschiderea pozitiei si pina la inchiderea ei)? pe de alta parte, ce te faci daca vei avea un draw down major pe pozitie si se inchide mai rapid astfel incit dupa 4 luni vei avea o medie de 500 euro / luna si nu 3k? cine iti acopera cheltuielile?

singura sansa este sa faci bani o perioada de 1-2 ani din care sa iti finantezi viata personala in timo ce te joci de-a traderul insa nu cred ca merita sa iti lasi meseria ptr o fata morgana a cistigurilor din forex. pe de alta parte nici nu iti ia mult timp sa analizezi un chart asa ca de ce sa te lasi de job?
Vechi 07 februarie 2011, 12:06
Master Trader

Posturi: 3,510
soso e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
Citat:
Original postat de maxu08 Vezi post
... pe de alta parte nici nu iti ia mult timp sa analizezi un chart asa ca de ce sa te lasi de job?
Din pacate asa e, nu iti ia mult timp sa analizezi un chart, dar sa tranzactionezi profitabil in stilul asta e cred cea mai grea metoda de tranzactionare.

Toata lumea are acces la charturi si toata lumea stie sa analizeze un chart (cu ghilimele de rigoare). Concurenta e MAXIMA dar cati isi dau seama?
Toti retailerii din forex 1) incearca sa supravietuiasca rechinilor si daca supravietuiesc 2) atunci sa aiba si nitel noroc sa prinda si ei niste faramituri.

Iar cand iti pui la bataie banul greu castigat tare ma tem ca analiza incepe scartaie pentru majoritatea (me included).

Probabil in stilul asta intr-un final ajungi sa fi profitabil, consistent, dar iti trebuie o anumita constitutie psihologica. Si multi cred ca is facuti sa fie traderi discretionari. LOL. Adica pe ce baza?

Ok azi is pesimist dar cred ca pe buna dreptate.
Vechi 07 februarie 2011, 12:30
danpav86's Avatar
Trader Senior

Total deacord. Trading-ul e extrem de dificil. Iar ca sa faci din trading un job trebuie munca enorma si educatie pentru a putea dobandi abilitatile necesare acestei activitati.
Din punctul meu de vedere, chiar daca as avea foarte multi bani, tot nu as risca sa tranzactionez pe un cont real decat cu urmatoarea conditie: invat si ma antrenez pe conturi demo, particip la concursuri FOREX(concursuri care se bazeaza pe metode de trade asemanatoare cu trading-ul real), iar in momentul in care devin atat de bun incat sa castig la unul din concursuri premiul 1 , apoi in urmatoarele luni sa ma clasez cel putin in top 10-asta ar insemna ca am inceput sa prind ceva. Altfel, nu are rost.
Vechi 07 februarie 2011, 13:44
hcristea's Avatar
Shop Keeper

Locaţie: Cluj Napoca
Posturi: 3,402
hcristea e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
Nimic nu e imposibil.

Forex ca şi job se poate. De ce nu? Nimic nu e imposibil.

Dar asta implică sa poţi scoate lunar o anumită sumă de bani pt cheltuielile lunare. Acea sumă va fi un fel de salar.

Dacă acesta este ţinta ta, ar trebui să îţi calculezi care trebuie suma necesară deschiderii unui cont de tranzactionare, având in vedere parametrii de trazacţionare (raportul win/loss, nr mediu de trade-uri pe lună, expectanţa per trade, etc) pentru a putea scoate lunar acel "salar".

Având un jurnal de tranzacţionare poţi calcula aceşti parametrii. Cu cât e pe perioadă mai lungă cu atât sunt mai exacţi parametrii. S-ar putea să îti dea niste rezultate surprinzătoare, de genul să trebuiască să incepi cu 100.000 euro cont pentu a scoate 1000 pe lună "salar". Totul depinde de cum tranzactionezi şi doar folosind un jurnal poţi alfa raspuns la întrebări de genul acesta.

Eu văd Forex ca pe un business şi nu ca pe un job. Dacă îmi intoarce un 20% anual e excelent. 20% pe an profit e excelent pentru orice business. Imaginează-ţi un restaurant care scoate 20% pe an profit, nu e ok? Sau o librarie sau un service auto dacă scoate 20% anual e beton!

Să zicem că investiţia iniţială intr-un business restaurant ar fi pe la 100.000 euro. În primul an se face 120.000 iar in al 5-lea an se face 600.000 euro. În 8 jumate ani eşti milionar.

Mie mi se pare excelent. Iar dacă in 8 ani de zile îţi perfecţionezi metoda având foarte mult feedback de la propriul tău jurnal, poate reuşeşti să îţi creşti profitul pe an mult mai mult.
Vechi 07 februarie 2011, 14:03
hcristea's Avatar
Shop Keeper

Locaţie: Cluj Napoca
Posturi: 3,402
hcristea e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
Citat:
Original postat de danpav86 Vezi post
Din punctul meu de vedere, chiar daca as avea foarte multi bani, tot nu as risca sa tranzactionez pe un cont real decat cu urmatoarea conditie: invat si ma antrenez pe conturi demo, particip la concursuri FOREX(concursuri care se bazeaza pe metode de trade asemanatoare cu trading-ul real), iar in momentul in care devin atat de bun incat sa castig la unul din concursuri premiul 1 , apoi in urmatoarele luni sa ma clasez cel putin in top 10-asta ar insemna ca am inceput sa prind ceva. Altfel, nu are rost.
Asta-i ca şi cum ai juca pe calculator formula 1 până ai câştiga locul 1 în joc pentru a conduce competitiv la un concurs F1 real

Demo e ok pentru a-ţi dovedi că analiza ta tehnică e bună. Dar partea tehnică reprezintă doar 5% din a face bani din trading. De restul de 95% nu te loveşti pe demo.

Tranzacţionează live cu bani reali dar la început redu riscul la maxim. Trebuie să şti că banii pe care-i pierzi sau câştigi sunt reali şi nu demo. Doar aşa poţi să te antrenezi.
Vechi 07 februarie 2011, 14:55
maxu08's Avatar
Niten Ichi Ryu

comparatia cu F1 este buna. merge si ptr Fifa 2011 - de la un ps3 pina la a conduce Barcelona este drum lung. cam asa si cu retailerii in forex vs marii jucatori. Noi ne multumim cu ps3
Vechi 07 februarie 2011, 15:06
fxfog's Avatar
Lunetist

Data înscrierii: mai 2010
Locaţie: Pe deal.
Posturi: 86
fxfog e pe drumul cel bun
Citat:
Original postat de hcristea Vezi post

Tranzacţionează live cu bani reali dar la început redu riscul la maxim.
rrrright
Vechi 07 februarie 2011, 15:40
danpav86's Avatar
Trader Senior

Citat:
Original postat de hcristea Vezi post
Asta-i ca şi cum ai juca pe calculator formula 1 până ai câştiga locul 1 în joc pentru a conduce competitiv la un concurs F1 real

Demo e ok pentru a-ţi dovedi că analiza ta tehnică e bună. Dar partea tehnică reprezintă doar 5% din a face bani din trading. De restul de 95% nu te loveşti pe demo.

Tranzacţionează live cu bani reali dar la început redu riscul la maxim. Trebuie să şti că banii pe care-i pierzi sau câştigi sunt reali şi nu demo. Doar aşa poţi să te antrenezi.

Foarte corect si asta. Dar, ca sa incep trading real nu mi-as permite decat sa deschid un cont de aprox. 300 $. Pe care nu sunt sigur daca as reusi sa-l ”mentin in viata” mai mult de o luna. Da, daca mi-ar permite buzunarul si as avea 10.000 de iepuroi, in prima faza m-as apuca de niste cursuri de specializare (caci, ca in orice meserie iti trebuie si un pic de know-how ), iar apoi as deschide un cont de 5.000 $ la care as tranzactiona folosind un MM bine pus la punct, fara sa risc mai mult de 5% din equity, tranzactionand eventual sub supravegherea unui ”coach”. Si poate m-as descurca sa scot un profit de 20% lunar, care sigur ar fi mai mult decat suficient. Dar sa incep trading cu sume mici(pentru care totusi am muncit) si pe care sa le ”spulber” din lipsa de experienta asta m-ar demoraliza si as renunta din primul an. Ceea ce fac 90% din ”traderi”.
Răspunde

Thread Tools
Moduri de Afisare

Reguli de postare
Nu poţi creea thread-uri noi.
Nu poţi să răspunzi
Nu poţi sa adaugi ataşamente
Nu poţi să îţi modifici posturile

BB code e On
"Smilies" sunt On
[IMG] code este On