www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Secrete Metatrader

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Secrete Metatrader

Uite că am aflat ceva nou īn scurta īncursiune la Bucureşti şi din īntālnirea cu alti oameni de Forex. Ce am aflat e un secret metatrader, care probabil se află īn manual (dar cine-l citeşte anyway?), legat de nivelele FIBO.

Secretul l-a aflat de la Dan Duta de la XTB a.k.a antonio29 la noi pe forum şi anume: dacă pui %$ la descrierea unui nivel fibo in tool-ul Fibonacci Retracement sau Expansion, īţi va afişa valoarea preţuilui.

Mersi Dane

P.S. Precum acesta nu e singurul secret al Metatraderului, am să mai postez şi altete. Cu acestă ocazie lansez şi o invitaţie toturor care cunosc tips & tricks să posteze aici
    Attached Files
    All Your Pips Are Belong To Us!

il stiam daca intrebai pe forum iti spuneam eu cum se face.
    "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945
    http://blog.procese-avocat.ro/

Comment

Dar să pui un MA peste un RSI de ex, sti?

Comment

1. inserezi primul indicator pe chat (adica RSI);
        2. deschizi navigator (din meniul principal);
        3. navighezi in submeniu pana la indicatorul dorit din subfolderul "indicators" pe care-l selectezi (adica MACD) si prin tragere il pui peste graficul primului indicator.

observatii:
        a. prin aceasta metoda se pot insera si expertii pe chat-uri;
        b. se pot pune mai multi indicatori in aceiasi fereastra;
        c. aceasta manevra e valabila pentru platforma metatrader.
        Last edited by MarginCall; 9th November 2009, 08:51 PM.

Comment

nu folosesc indicatorii "aprobati" de brokeri ti-am spus, 200SMA este singurul model de chart agreat de mine. PA is the king - mi-a luat ceva timp si bani sa invat asta insa asta este, am invatat hard way mode.
          "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945

Comment

@maxule 08 nu exagerezi!?

in fond si linia de trend, si suportul, si rezistenta, si pivotul - tot istoric este.

Comment

Originally posted by maxu08 View Post
              nu folosesc indicatorii "aprobati" de brokeri ti-am spus, 200SMA este singurul model de chart agreat de mine. PA is the king - mi-a luat ceva timp si bani sa invat asta insa asta este, am invatat hard way mode.
              Ce randament mediu ai pe luna?
              A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

De la postul lui maxu, parcă e alt thread. Parcă s-a rupt filmul şi s-a reluat mai tārziu şi eu nu pot sa leg posturile lui maxu, margin call si cornelius.

Cornelius, nu are importanţă ce randament are. Unii īl au mai mare, alţii mai mic. Hai sa nu discutam pe forum randamente sau cāţi pipsi face lumea că e irelevant. Important e dacă esţi sau nu pe profit. Let's stick to trading.

Comment

Originally posted by Cornelius View Post
                  Ce randament mediu ai pe luna?
                  hcristea are dreptate si nu ptr ca as fi un fitzos ci ptr ca nu ma poti compara cu altii care nu surse financiare la dispozitie ca mine. Eu joc, de ex, pe D1, cu loturi de 1.00 si MM ma cam lasa rece deoarece imi aleg set-up cu mare grija si imi permit sa pierd bani. urmaresc 11 perechi (fara silver si gold si perechile cu chf deoarece nu imi plac). cel mai bun lucru pe care l-am invatat in forez este ca incepi sa cistigi cind nu iti mai pasa de bani (la modul rezonabil, evident) - imi aleg set-up, deschid pozitia, pun Sl si gata. ce-o fi o fi
                  Luind in calcul elementele astea media mea de profit pe ultimele 6 luni este de 5k euro. Am avut un cont initial de 1k de euro si tot ce depaseste nivelul asta la final de luna il trag din cont. deci la fiecare 01 a lunii am 1k in cont si cu el joc luna curenta.
                  insa in viitor vreau sa maresc lotul ca sa scot mai multi bani avind acelasi nr de tranzactii ptr ca nu am timp prea mult.

@margincall: chart de 200SMA inseamna un 200SMA, suport si rezistenta. nici un trend sau orice alt indicator deoarece nu ma pricep sa trag TL. Am vazut multe teorii despre cum trebuie sa arate un TL si m-am lasat pagubas.

Comment

Originally posted by hcristea View Post
                    Dar să pui un MA peste un RSI de ex, sti?
                    @hcristea
                    revin la provocarile cu "tips & tricks"
                    nu stiu cum am vazut aseara MACD in loc de MA!? deci:

1. se deschide cu MetaEditorul, indicatorul Moving Averages;
                    2. se salveaza in acelasi folder acest indicator sub un alt nume(ex.: Moving Averages1);
                    3. in indicatorul salvat sub nume nou se modifica proprietatea "indicator_chart_window" in "indicator_separate_window";
                    4. se compileaza;
                    5. se insereaza indicatorul RSI pe chart-ul dorit;
                    6. se trage peste indicatorul RSI, noul indicator;

ast-i tot
                    Last edited by MarginCall; 10th November 2009, 11:31 AM.

Comment

Paşii 1-4 sunt necesari?

Sa tragi un indicator peste alt indicator merge simplu cu Drag & Drop şi se alege la Apply to: previous indicator data sau first indicator data etc.

Comment

asa am vazut eu rezolvarea.

s-ar putea sa fie si alte metode.

Comment

Originally posted by maxu08 View Post
                          hcristea are dreptate si nu ptr ca as fi un fitzos ci ptr ca nu ma poti compara cu altii care nu surse financiare la dispozitie ca mine. Eu joc, de ex, pe D1, cu loturi de 1.00 si MM ma cam lasa rece deoarece imi aleg set-up cu mare grija si imi permit sa pierd bani. urmaresc 11 perechi (fara silver si gold si perechile cu chf deoarece nu imi plac). cel mai bun lucru pe care l-am invatat in forez este ca incepi sa cistigi cind nu iti mai pasa de bani (la modul rezonabil, evident) - imi aleg set-up, deschid pozitia, pun Sl si gata. ce-o fi o fi
                          Luind in calcul elementele astea media mea de profit pe ultimele 6 luni este de 5k euro. Am avut un cont initial de 1k de euro si tot ce depaseste nivelul asta la final de luna il trag din cont. deci la fiecare 01 a lunii am 1k in cont si cu el joc luna curenta.
                          insa in viitor vreau sa maresc lotul ca sa scot mai multi bani avind acelasi nr de tranzactii ptr ca nu am timp prea mult.

@margincall: chart de 200SMA inseamna un 200SMA, suport si rezistenta. nici un trend sau orice alt indicator deoarece nu ma pricep sa trag TL. Am vazut multe teorii despre cum trebuie sa arate un TL si m-am lasat pagubas.
                          Scuze, hcristea dar nu ma pot abtine sa nu intreb.
                          Deci la 1000 de eur scoti pe luna in medie 5000 de euro? Sau am inteles gresit?
                          Nu te ia la intrebari brokerul tau?
                          A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

nu m-a luat, inca si nua re ce sa-mi faca deoarece in afara Sl nu pun si Tp pe chart deci nu stie cit am sa tin tranzactia deschisa. Iar Sl este la minim 100 pipsi departare asa ca nu poate juca contra mea
                            5k nu este mult si nici suspect deoarece iese din 2-3 pozitii la tot atitea perechi valutare.
                            Iar banii intra intr-un card deschis in strainatate deci ANAF nu afla nimic despre ei

Comment

Eu īn continuare nu īnţeleg cum de a aparut discuţia aici. Aţi greşit threadul? Postul #5 a lui maxu sună ca si un reply la un alt post. Zic asta pt că e formulat asa:

nu folosesc indicatorii "aprobati" de brokeri ti-am spus, ...
                              "ti-am spus", unde? cui? cānd?

apoi MarginCall da un reply la maxu ca si cum ar şti firul discuţiei, apoi Cornelius raspunde ca şi cum si el ştie firul discuţiei.

De unde discuţiile astea aici? Cornelius, ai mutat tu posturi din alt thread?

Ceva nu se leagă... parcă sunt īn zona crepusculară

Comment

Working...
                              X