Announcement

Collapse
No announcement yet.

Isărescu iar vine cu pariaţi pe leu... Care-i faza?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Isărescu iar vine cu pariaţi pe leu... Care-i faza?

Că tot veni vorba pe forum de isărescu am deschis acest thread să vă întreb şi pe voi care-i faza cu el şi cu pariatul pe leu?

Ieri l-am vazut pe Mugurel la TV zicând că populatia ar face bine să ia credite în lei şi nu valută. Asta ca să le fie bine pe termen lung. Pentru că am fost unui care a pariat pe leu acu câţiva ani şi am luat o ţapă masivă, acum suflu şi în iaurt.

M-am interesat la bănci să văd care-i treaba cu creditele în euro vs lei. Cam toatre băncile sunt aliniate şi diferenţe prea mari nu prea există, vă dau următorul exemplu de la ING Bank. Aici e situl lor pt refinanţare unde uşor poţi să vezi cât ţi-ar fi rata lunară.

Am luat 80.000 Euro pe o perioadă de 25 ani şi mi-a ieşit o rată lunară de 547€ la o dobândă de 7.34%
    Echivalentul creditului luat în lei, adică aprox 337.000 lei (RON) iese o rată lunară de 3172 RON la o dobândă de 11,52%.

Diferenţa-i colosală, aproape 1000 de lei, adică rata la creditul în lei este cu 30% mai mare decât rata creditului în euro.

De ce recomandă Isărescu ca lumea să ia credite cu 30% mai scumpe? WTF??

Hai să zicem că iau în euro şi pică leul faţă de EUR. Dacă pică cu 30% şi ajunge rata de schimb la 1 EUR = 5,5 RON (o devalorizare groaznică zic), atunci creditul în euro ar egala un credit luat iniţial în lei.

Mugurel zice, că luând credit în lei, nu mai eşti expus la riscul fluctuaţiei dobânzii şi deci e bine. Cu alte cuvinte, dai cu 30% mai multi bani ca să fi protejat de o variaţie a dobânzii. Nu vi se pare un cost prea mare? Mie mi se pare foarte mare..

Nu înţeleg unde-i logica. Sunt curios ce părere aveţi despre asta.
    All Your Pips Are Belong To Us!

Eu am facut acelasi calcul insa pe un credit de nevoi personale pe 10 ani si nu mi se par mari diferentele. Pe Credite bancare si depozite, dobanzi si investitii, stiri pentru consumatori - Conso.ro
    A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

eu ma gindesc la aia care au luat CHF
      "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945
      http://blog.procese-avocat.ro/

Comment

poate Mugurel stie ca va urma o depreciere a Leului nemaivazuta pana acum! Dar cu ajutorul cresterii creditelor in LEI, va putea sa stabilizeze paritatea la un anumit punct, fara prea multa interventie din partea BNR in piata!

la asta nu te-ai gandit?

Comment

Originally posted by ciprianrpp View Post
          cu ajutorul cresterii creditelor in LEI, va putea sa stabilizeze paritatea la un anumit punct, fara prea multa interventie din partea BNR in piata!
          M-am gândit că mizează pe o creştere a cererii de lei, dar totuşi practic el se bazează pe procentul mare de proşti din ţara asta care pun botul la orice? Poate asta-i politica monetară isărească.

Comment

Originally posted by hcristea View Post
            M-am gândit că mizează pe o creştere a cererii de lei, dar totuşi practic el se bazează pe procentul mare de proşti din ţara asta care pun botul la orice? Poate asta-i politica monetară isărească.
            EXACT! (si procentul respectiv este in TREND UP!)

Si cum mai tot romanul este vulnerabil si este nedocumentat in materia asta, pune bune si "hap sarmaua".

Cand am intrat in UE, si s-a dat de veste ca vom trece la EURO, ce am fost sfatuiti?

"sa facem credite in EUR, ca e siguranta mai mare, si nu vom iesi in minus la trecerea din RON in EUR"

Defapt au fost multe "bullshituri" de astea din partea BNR (si in functie de cine era PRESEDINTE pe vremea respectiva)

Un exemplu(RON/EUR sau invers, sau alte paritati promitatoare pentru unii moguli de la bursa ):
            Gigel, un simplu cetatean se duce la o banca sa faca un credit.
            I se spune ca pentru un credit in EUR rata este X. iar pentru RON este Y.
            Gigel se uita la buzunar si vede ca se incadreaza mai bine la creditul RON.
            I se propune sa mearga totusi pe EUR(banca fiind banca, netind cont de omul respectiv), chiar daca are o rata mai mare, dar in timp va iesi pe plus(abureli peste abureli, ii face capul calendar cu diverse speculatii).
            Gigel normal, fiind un om simplu, nu are cunostinte necesare, si pune botul la ce zice "EXPERTUL BANCAR".
            ...si "hap sarmaua"

In concluzie:
            Romanul, nu este educat si informat cum ar trebui, si binenteles ca este manipulat inspre "binele tarii".

Am zis-o in general, pentru ca mai sunt si romani treziti la realitate!.:lol:
            Last edited by ciprianrpp; 15th July 2011, 03:21 PM.

Comment

Hai sa presupunem ca omul e sincer si ne vrea binele.
              Nici mie nu imi place Isarescu, isi alege cu atita grija cuvintele,incit devine enervant. Dar, cred ca se refera la creditele ptr. nevoi personale.
              Stiu de la cineva dintr-o banca mare ,ca 90% dintre restantieri sint cei
              cu credite in euro si franci elvetieni. Dealtfel, el a mai spus asta si acu 4 ani , pe vremea creditelor cu buletinul , ca creditele sa fie facute in moneda in care ai salariul. Pe atunci, euro se cumpara cu 3,1 ron.
              Apoi, omul stie ca inflatia o s-o ia razna. Inflatia in lume , nu la noi.
              Se si vorbeste despre asta. Intotdeauna iesirea din criza se face si prin cresterea inflatiei. Poate, stie. La noi, el zice ca o sa scada. Si atunci..
              Vesnic optimist

Comment

Isarescu este unul dintre cei mai buni guvernatori de banca centrala din zona euro si nu numai. Si asta o spun cei care sunt din domeniu nu ziarele.

evident ca el este atent la declaratii si termeni deoarece orice cuvint prost ales poate duce la rezultate neasteptate si grave. iti dai seama cum suna sintagma "faliment bancar" spusa de insusi guvernatorul BNR?

regula de aur in creditare este sa ai creditin aceeasi moneda in care ai veniturile. daca ai venit in ambele valute, abia atunci incepi sa faci calcule privind dobinzi. Niciodata nu iti calculezi profitul sau pierderea la un credit considerind ca si constante datele zilei de astazi. lucrurile se schimba rapid si cel mai bun exemplu este cel care a luat creit in CHF si care nu a reusit sa vada dincolo de virful nasului.

era suficient sa te uiti pe forex si ai fi vazut ca chf era in crestere fata de euro incepind cu 1993 (evident, probabil ca datele au fost echivalate cu marca germana ptr perioada pre- euro). insa lipsa de cultura economica este crasa dar si romanul se da destept si le stie pe toate.
                "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945

Comment

Eu unul, Maxule, sint mic, nu stiu nimic.:lol: Atit stiu doar ca nu am si nici nu o sa am credite. Si mai stiu ca intradevar , Isarescu e bun, chiar daca nu imi place mie.
                  Vesnic optimist

Comment

De ce-i bun Isărescu? Ce face el defapt, bun fiind în acel lucru?

Comment

daca analizezi politica monetara din ultimii 14 ani ai sa vezi ca este si a fost singura pirghie care a reusit sa tina moneda la suprafata deoarece Guvernul - ca si partener in efectuarea de politica monetara prin pirghiie economice si fiscale - nu la- ajutat deloc.

daca nu ar fi fost BNR si oamenii sai (cunosc multi de acolo si iti pot spune ca sunt super-profesionisti) economia ar fi fost mult mai rea atit inainte de 2008 cit mai ales dupa. Ma refer strict la politica monetara, nu la economie deoarece BNR nu are competente in reglarea economiei sau fiscalitatii.

iar faptul ca bancile nu sunt in situatia celor din vest - fara lichiditati, cu portofoliu de kko si cersind bani de la Guvern - se datoreaza BNR 100%.

Comment

Deci cam asta-i şi percepţia generală că BNR (cu Mugur în frunte) practic strânge şi repară lucrurile după guvern ca o mamă bună după un prunc hyper scăpat liber prin magazinu de sticlarie. De asta cred că se şi bucură Mugurel de cea mai mare încredere din partea populaţiei.

Dar cum percepţia bate realitatea oricând şi că în trecut dacă ai pariat împotriva percepţiei generale ai ieşit mai câştigat, rămân sceptic şi mă aştept la orice din partea lui.

Comment

spune-mi un guvern capabil din ultimii 60 de ani

Comment

Să nu mă înţelegi greşit, guvernul e dezastru. Şi nu pot să îţi spun unu capabil în ultimii 60 de ani.

Comment

benerelu asta se numeste cumva bancorex?

benerelu asta se numeste cumva banca religiilor, columna, si multe altele?

benerelu asta stie cumva pe ce s-au dus banii de la fmi?

benerelu asta si repetentii lui lazea, croitorel et comp sunt printre marii vinovati ai starii actuale a tarii.

benerelu asta e cel cu productvitatea capitalista si salariu comunist?

stiu ca nu eram io guvernator cand se facea credit cu buletinul!

stiu ca mentinerea monedei nationale la paritati artificiale fata de principalele monede nu descrie in nici un fel procesele economice si financiare ale ro si nici nu apara interesele romanilor

in rest, fumigene! ceata!

Comment

Working...
                              X