www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Comportamentul nerespectuos pe forum = lipsa performanței în trading?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Comportamentul nerespectuos pe forum = lipsa performanței în trading?

Am purtat o discuție pe privat cu colegul de forum apolo despre cum am putea creea atmosfera de pe ForexFactory pe FxTrader. Discuția a deviat în timp spre ceva mai degrabă legat de Trading Psychology.

Vă dau o frântură din conversație, pentru că mi se pare interesantă și sunt curios ce părere au și alții despre acest subiect.

Citat parțial apolo:

Originally posted by apolo
    Gandeste-te, e logic, cand iti merge bine, mergi pe strada si fluieri, cand nu, mergi incruntat si toate imprejurimile ti se par ostile, de vina pentru situatia ta. :lol:
    Eu i-am răspuns următoarele:

Originally posted by hcristea
    Activitatea asta îți aduce multe frustrări. Sunt o grămadă de studii și cursuri cum să faci față acestor frustrări și sa atingi starea mentală care să te ajute să faci performanță și să scoți bani din trading până la urmă.

Evident că toți ăștia care sunt nervoși pe forum (n.r. FxTrader dar și pe Vamist) sunt frustrați. Motivele pot fi multe dar cel mai probabil, aceste frustrări vin de la pierderile avute sau incapacitatea de a scoate bani. Mi se pare clar că sunt conectate.
    Voi ce ziceți? E vreo legătură?
    All Your Pips Are Belong To Us!

FF are fix acum 10000 traderi pe forum. Aici sunt vreo 10.

Just saying.

Comment

Si exista comportamente MUUUUUULTT mai agresive pe FF, doar ca moderatorii le muta intr-un Recycle Bin forum.

Cine e curios, poate vedea aceste 3 thread-uri in care unu, Magix, care e acuzat ca ar fi doar demo-trader desi se ocupa de 10 ani de forex s-a luat cu altii la cearta.

MAGIX VS Nutsucks @ Forex Factory
      Magix the demo man trading discussion @ Forex Factory
      Extracted Thread @ Forex Factory

Si se injura pe bune, cu cocksucker si Mr. Fuckface si din astea.

Comment

hai sa nu vorbim de apollo, este un paveliuc 2, frati sigur din aceeasi eprubeta...
        nu ti-a facut vreo oferta sa cumpere fxtrader? ca vamist a vrut sa il cumpere.
        avea si investitori el il gestiona din mouse...
        este doar unu care le stie pe toate in ce domeniu vrei dar doar pe demo.

Comment

Originally posted by gigi View Post

Just saying.
          Raportul e clar in favoarea noastra : Acolo sunt 10000 de " loseri " , aici doar 10 !!! :lol:

Comment

Originally posted by iulik2k1 View Post
            hai sa nu vorbim de apollo, este un paveliuc 2, frati sigur din aceeasi eprubeta...
            nu ti-a facut vreo oferta sa cumpere fxtrader? ca vamist a vrut sa il cumpere.
            avea si investitori el il gestiona din mouse...
            este doar unu care le stie pe toate in ce domeniu vrei dar doar pe demo.
            iulik2k1, ce faci? be cool. hai să discutăm idei și nu persoane. Nu fi Paveliuc și tu.

Comment

Just saying.
              Deci cu cât e mai mare forumul cu atât mai puțin ostilă e atmosfera? Poate fi un motiv.

Cum putem face cu 10 traderi pe forum să nu i se dea în cap la unu nou care vine și pune o întrebare (bună sau stupidă)?

Pe mine dacă mă căutați pe net, mă găsiți pe mai multe forumuri (de forex, de software, de constructii, de mașini) unde am pus întrebări. Am pus și multe întrebări de n00b și care probabil se încadrează la întrebări stupide dar n-am prea avut reacții ostile. Dar pe forumurile de FX din RO, oamenii noi sunt destul de maziliți. Parcă-i la pârnaie

Nu vi se pare?

Comment

Pun pariu ca forumurile alea aveau mai mult de 10 useri.

Cel mai aproape de noi sunt pariurile sportive - Pariuri Sportive, Biletul Zilei, Rezultate live, Predictii Fotbal

Cica 1 mil de romani joaca la pariuri, fata de maxim 10000 cat sunt pe forex.

M-am uitat candva pe forumul ala, da am uitat Erau cateva thread-uri interesante insa, si am aflat ca poti sa-ti dai exclude la casa de pariuri (online si offline), adica timp de 6 luni aia iti blocheaza contul, nu te lasa sa pariezi, si nici sa-ti faci alt cont Foarte tare. Dar baietii, dupa ce isi dadeau exclude, mergeau si pariau de pe conturile prietenilor. Boala grea

Comment

Eu cred ca e cam 40-20-40. Adica 40% tine de frustrare ca nu se scot bani, 20% tine de educatie si 40% e orgoliu.

Tin minte cand am prezentat prima data pe vamist niste grafice in excel dar nu am descris ideea de trading (care oricum in final nu s-a dovedit profitabila) si m-au contactat unii pe privat sa le zic si lor ce si cum. Apoi s-au sicanat ca nu le-am zis. Asta ar fi treaba cu frustrarea, adica tu scoti bani, vii si te lauzi pe forum dar nu ne zici si noua cum, ca sa scoatem si noi bani.

Apoi treaba cu educatia e simpla. Poti sa raspunzi la atac cu cacao la gura sau finuţ, metaforic, etc. daca te tine inteligenta.

Despre orgoliu, ce sa mai zic. S-a vazut ce iese din cele mai mici scantei. Pur si simplu nu se accepta alte pareri, viziuni. Vor unii sa aiba dreptate cu orice pret cand de fapt nimeni nu are dreptate 100%. Forexul e cel mai bun exemplu.

Comment

Originally posted by hcristea View Post
                    Deci cu cât e mai mare forumul cu atât mai puțin ostilă e atmosfera? Poate fi un motiv.

Cum putem face cu 10 traderi pe forum să nu i se dea în cap la unu nou care vine și pune o întrebare (bună sau stupidă)?

Pe mine dacă mă căutați pe net, mă găsiți pe mai multe forumuri (de forex, de software, de constructii, de mașini) unde am pus întrebări. Am pus și multe întrebări de n00b și care probabil se încadrează la întrebări stupide dar n-am prea avut reacții ostile. Dar pe forumurile de FX din RO, oamenii noi sunt destul de maziliți. Parcă-i la pârnaie

Nu vi se pare?
                    Datu' in cap ca sport national la romani. Nici mie nu mi se pare normal ca astia noi sunt pusi la zid atat de usor... dupa ce ca suntem o mana de oameni, care chiar ar putea face ceva daca si-ar uni fortele, ne mai dam si in cap, ca de, doar noi stim cu ce sa mananca FX-ul asta.
                    Fratilor, eu sunt primul care recunosc cu mana pe inima ca am 7 ani de cand sunt pe acest forum si inca nu pot sa spun ca sunt un trader. Profiturile mele au venit din diverse metode care au mers o vreme si apoi nu. De multe ori credeam ca stiu cum sta treaba si apoi piata mi-a dat in cap. Am stat cu frica si cu gol in stomac din cauza unor deschise prost si care au trecut din rau in mai rau. Piata m-a smerit. Si asta o sa faca si cu majoritatea celor care se cred tari in boase. Nici nu ar trebui sa ne doara degetele sa raspundem celor precum Paveliuc.
                    A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Originally posted by hcristea View Post

Nu vi se pare?
                      Pai da, ca pe alte forumuri (software, constructii, masini) aia care scriu acolo nu cauta sa obtina bani, ofera raspunsuri dezinteresat. Pe forumurile de forex, insa, toti cauta sa se imbogateasca. Ii intereseaza doar sa afle cum sa faca asta mai repede. Unu care vine si intreaba si el ceva este ignorat sau luat la misto, ca deh, nu aduce plus valoare deci nu este o potentiala sursa aducatoare de informatii pretioase. Chiar eu evit sa pun unele intrebari fiidca stiu ce raspuns voi primi.

Comment

da recunosc ca sunt mai agresiv uneori dar asta pentru ca multi bat campii si uneori te iei dupa ei si iti dai seama ca gresesti prea tarziu. se dau mari traderi si vorbesc de piata retail, big shark de zici ca ia facut masa traderi si iau pranzul zilnic cu Soros.

Comment

Nu cred ca badarania are legatura cu castigul pe piata, cred doar ca unii nu au 7 ani de acasa, in plus e foarte simplu sa injuri cand nimeni nu stie cine esti, macar Dan isi pusese numele real, m-a balacarit pe unde m-a gasit un an de zile si mi-a sarit tzandara rau abia acum 10 zile, il inteleg, fiecare trebuie sa aiba moara lui de vant... Faptul ca sunt atat de putini useri activi are legatura cu Forex-ul in Romania nu neaparat cu calitatea discutiilor. Spune Gigi de 10mii traderi...unde-s frate???? ca la FXCM sigur nu-s nici 1%.
                          In alta ordine de ideei, poate ca Horatiu ar trebui sa faca niste regului mai dure si bann-ul sa vina mai repede, daca utilizatorii forumului vad ca unui user i se inghit nesimtiri sunt inclinati sa se poarte la fel.
                          Tranzactioneaza pietele financiare ALTFEL !
                          Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
                          ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
                          ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
                          ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
                          ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014
                          PROBEAZA FARA RISC CU UN CONT DEMO!

Comment

Originally posted by Mihai Iacob View Post
                            Spune Gigi de 10mii traderi...unde-s frate???? ca la FXCM sigur nu-s nici 1%.
                            Asa scrie la ziar

Întrucât Forex nu este o piaţă reglementată, nu există date exacte cu privire la numărul de investitori care tranzacţionează pe aceste platforme. Potrivit estimărilor însă, piaţa este de ordinul a „câteva zeci de mii de clienţi“.

?Pia?a Forex este un cazinou pentru cei f?r? experien??. Majoritatea încep?torilor î?i pierd banii foarte repede? | Ziarul Financiar

Comment

Asa scrie la ziar

Întrucât Forex nu este o piaţă reglementată, nu există date exacte cu privire la numărul de investitori care tranzacţionează pe aceste platforme. Potrivit estimărilor însă, piaţa este de ordinul a „câteva zeci de mii de clienţi“.

?Pia?a Forex este un cazinou pentru cei f?r? experien??. Majoritatea încep?torilor î?i pierd banii foarte repede? | Ziarul Financiar
                              Mda, am vazut si eu aia, daca sunt bagati si clienti de la firmele alea cu vanzatoare si aia care te haituiesc la tel sa-ti prezinte oportunitati "de nescapat"... real cred ca sunt vreo 1000, adik oameni care si-au bagat banii nu care au primit mai stiu eu ce bani in cont fara depunere si iaca cum e el mare trader ca i-a dat brokerul 100 USD in cont... Din statistica FXCM sunt de 5 ori mai putine conturi deschise din Ro decat din Rep Moldova si de vreo 20 de ori mai putine decat din Ungaria(aici spun ce conturi au ei din tarile astea). Cand o sa creasca piata o sa se schimbe si comportamentul pe forum, pana atunci macar sa nu ne scoatem ochii
                              Tranzactioneaza pietele financiare ALTFEL !
                              Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
                              ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
                              ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
                              ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
                              ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014
                              PROBEAZA FARA RISC CU UN CONT DEMO!

Comment

Working...
                              X