Announcement

Collapse
No announcement yet.

In ce afaceri ar fi bine de investit?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by mql4me View Post
    Acum daca tot am reusit sa trecem peste (inevitabilul din pacate) "preludiu" filosofico-social, putem discuta si idei de afaceri?
    Daaa ! Este (a fost ?) si o revista care se cheama asa .
    Livra "dosare de afaceri" complete (unele destul de bune) .
    Ex : ciupercile plerotus , ferma de raci (melci, chinchila) , mobilier din tevi de plastic,lumanari parfumate, casa cde amanet, sal;a de internet ,felicitari (origami) , ferma de rame ( e vorba despre viermi nu despre arta...) - chiar foarte interesanta! ...si muuulte altele .
    Spune la ce te pricepi, cati bani esti dispus sa investesti, cati bani poti sa imprumuti (garantezi) si , cel mai important, CATI BANI SPERI SA CASTIGI si in cat timp , si vin cu idei gramada !
    De restul maruntisurilor (documentarea, bizniz planul , implementarea, marketingul,urmarirea,optimizarea si , cel mai important maruntis, asigurarea "protectiei" -politice sau mafiote ) urmeaza sa te ocupi singur.

PS : nu te supara ! Tradingul e mai simplu si mai curat ...Chiar daca nu este si mai usor.

Comment

Si nu uiti ca nu poti aplica martingale )

Comment

mizantropul, eu nu unt banat pe google, ce mi-ai indicat tu sunt "super" afacerile care iti apar printre primele la un search pe google, dar asta nu e analiza, ci un bussines ca oricare altul prin care se vand carti/cd-uri cu povesti pentru copii mari. Sarim peste toate astea, discutiile despre antreprenoriat vad ca sunt non-sens aici.

Comment

....discutiile despre antreprenoriat vad ca sunt non-sens aici.
          Acum sa o luam incet. Vrei idei sau ai ceva idei pe care vrei o parere? O analiza pe o afacere data?

Comment

Se poate si mai incet de atat?.....
            In prima postare scrie despre ce domeniu am cerut o parare, si alte idei in general, evident nu generate de un search pe google, ci de un om/oameni care chiar gandesc/cauta/analizeaza oportunitati reale. Nu caut oameni pentru care datul cu parerea e un hobby si nici "atotstiutori" care sa faca niste "analize" la o idee de afacere.

Comment

mizantropul, eu nu unt banat pe google, ce mi-ai indicat tu sunt "super" afacerile care iti apar printre primele la un search pe google, dar asta nu e analiza, ci un bussines ca oricare altul prin care se vand carti/cd-uri cu povesti pentru copii mari. Sarim peste toate astea, discutiile despre antreprenoriat vad ca sunt non-sens aici.
              Calm , Domnu` mql4me ! Daca vrei sa ne aratam muschii antreprenoriali hai sa facem schimb de certificate constatatoare de la Reg Com si de bilanturi publicate in Mon Of , de pe la soc com pe care le-am "antreprenoriat" in ultimii 20 ani . Dar poate nu vrei , caci ar putea fi penibil pentru amandoi sa dam in mintea copiilor.
              Tot ce am incercat a fost o incercare amicala de a-ti reaminti ca nu gasirea oportunitatilor este cheia afacerii ci toooot ceea ce urmeaza dupa ce ai gasit (sau ai crezut ca ai gasit...) . Si asta ca argument in favoarea ideii de trading in loc de infiintarea de "soc com" in Ro .
              Si este parerea onesta a unui om care (dupa cum ziceam) a infiintat prima firma in `92 , a castigat mai multi bani din "activitati comerciale" decat din trading, dar care totusi considera ca in acest moment in Ro , daca poti, este mai simplu si mai sigur (nu neaparat mai usor !) sa faci bani din trading decat din "bizniz".
              Odata dobandita "calificarea" in trading , iti este permis sa ti se rupa de guverne, legi cretine, organe de control corupte, parteneri jegosi pusi pe furat, angajati posesori de diplome dar semianalfabeti si cu mofturi, clienti saraci si fara perspective ,Nutzi , Ponta , Antonescu, Basescu si toata gasca lor .
              Ramai numai tu , mintea ta ,compul si conexiunea de net !
              Restul e desertaciune ... (lol !)

Comment

Originally posted by mizantropul View Post
                Si este parerea onesta a unui om care (dupa cum ziceam) a infiintat prima firma in `92 , a castigat mai multi bani din "activitati comerciale" decat din trading, dar care totusi considera ca in acest moment in Ro , daca poti, este mai simplu si mai sigur (nu neaparat mai usor !) sa faci bani din trading decat din "bizniz".
                Odata dobandita "calificarea" in trading , iti este permis sa ti se rupa de guverne, legi cretine, organe de control corupte, parteneri jegosi pusi pe furat, angajati posesori de diplome dar semianalfabeti si cu mofturi, clienti saraci si fara perspective ,Nutzi , Ponta , Antonescu, Basescu si toata gasca lor .
                Ma regasesc exact la fel in ceea ce zice Mizantropul
                si ii dau dreptate.
                La momentul actual in Romania nu prea poti face un ""biznis" fara sa fii calcat de controale peste controale,insotite de amenzi bineinteles, nu poti face un plan pentru urmatorii 3-5 ani .Traieste fiecare cum poate si cat poate este supravietuire.
                Nota 10 pentru cum a pus problema Mizantropul si cum a gandit trecerea la trading
                Last edited by DCM; 22nd September 2013, 10:13 AM.

Comment

Originally posted by mizantropul View Post
                  Calm , Domnu` mql4me ! Daca vrei sa ne aratam muschii antreprenoriali hai sa facem schimb de certificate constatatoare de la Reg Com si de bilanturi publicate in Mon Of , de pe la soc com pe care le-am "antreprenoriat" in ultimii 20 ani . Dar poate nu vrei , caci ar putea fi penibil pentru amandoi sa dam in mintea copiilor.
                  Tot ce am incercat a fost o incercare amicala de a-ti reaminti ca nu gasirea oportunitatilor este cheia afacerii ci toooot ceea ce urmeaza dupa ce ai gasit (sau ai crezut ca ai gasit...) . Si asta ca argument in favoarea ideii de trading in loc de infiintarea de "soc com" in Ro .
                  Subscriu!
                  A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Mi se apleaca cand aud de "biznis" in Romānia. Cum "pestele de la cap se impute", mafia "controalelor peste controale, insotite de amenzi bineinteles" este nimik in comparatie cu mafia din "sistemul de justitie" din Romānia.

Idei de afaceri ? Bineinteles trading si in plus sa fii plecat din Romānia mai mult de 6 luni intr-un an pentru a nu mai avea rezidenta in Romānia si a nu mai avea de-a face deloc cu autoritatile fiscale din Romānia.
                    Pretul este o miscare, nu un rezultat.

Comment

Originally posted by imwim View Post
                      Mi se apleaca cand aud de "biznis" in Romānia. Cum "pestele de la cap se impute", mafia "controalelor peste controale, insotite de amenzi bineinteles" este nimik in comparatie cu mafia din "sistemul de justitie" din Romānia.

Idei de afaceri ? Bineinteles trading si in plus sa fii plecat din Romānia mai mult de 6 luni intr-un an pentru a nu mai avea rezidenta in Romānia si a nu mai avea de-a face deloc cu autoritatile fiscale din Romānia.
                      COREEEECCCTTT !!!

Comment

Originally posted by papanasergiu View Post
                        Sa zicem ca unul care a trait la oras nu va veni la tara sa faca agricultura
                        De ce? O_o. Uite un articol pentru tine: Strain in Romania.

Probabil brokerii danseaza de bucurie cand citesc ce scrie lumea aici... Totul e foarte corect, insa si evident, ca majoritatea oamenilor din anume aceste rationamente enumerate mai sus au si venit in Forex, doar e ceva atat de banal si evident pentru oricine. De ce sa bagi mereu acceasi piesa "Ce bun e Forex-ul" ?! Ce urmeaza? Piesa "Si tu poti reusi", sau "Da, se poate"?. Sau e un mod de pregatire psihologica prin autosugestie si autohipnotizare cu un vinil blocat pe o melodie?

Am spus mai sus, ca nu sunt dezamagit de Forex, ba dimpotriva, am ajuns la un moment in care nu mai sunt nevoit sa-i dedic mult timp. Apoi, ideea de transport/curierat nici macar nu era pentru Romania, de fapt eu ma gandeam pentru Austria sau Germania. Fiecare vorbeste despre ce il doare, numai nu despre ce este intrebat.
                        Last edited by mql4me; 23rd September 2013, 05:51 PM.

Comment

[QUOTE=mql4me;30118]
                          Probabil brokerii danseaza de bucurie cand citesc ce scrie lumea aici...
                          QUOTE]

Chiar vroiam sa fac o completare la postul meu pro-trading .
                          Aviz incepatorilor care citesc acest thread !
                          Nu o cunosc pe Maria -forexista , si nici nu tin.
                          A se retine ca ma refeream la alternativa business- trading ( si nu la variantele somer-trader ; pensionar mediu-trader ; student/elev/angajat flamand - trader ) .
                          Tradingul este pentru oameni cu (ceva) bani , multa minte , si ceva talent (inclinatii) .
                          In pledoaria mea erau doua conditionari fioroase : " daca poti..." si "odata dobandita calificarea" . Majoritatea ( unii -printre care ma numar si eu - spun MAREA majoritate) oamenilor nu vor atinge NICIODATA nivelul de calificare care sa le permita sa traiasca din trading . Cu cat vor realiza si isi vor asuma acest lucru mai devreme , ca atat mai bine .
                          Nu am pledat pentru trading ( cu atat mai putin pentru tradingul pe forex) ca alternativa la foame .
                          Ideea era ca ( in opinia mea) banii CASTIGATI DIN TRADING este bine sa ii reinvestesti TOT IN TRADING , si nu in soc com in Romania , indiferent de codul CAEN folosit.
                          Last edited by mizantropul; 24th September 2013, 08:58 AM.

Comment

curieratul merge in DE/AT/UK etc, pentru ca ai acces la curse scurte pe bani relativ buni (eu am luat de ex 148 eur/60km cu o masina pe platforma) ai acces la autostrazi, legislatia e clara iar clientii sunt platitori, cu conditia sa te tii de treaba. iti trebuie o duba (camion eventual) si neaparat o platforma pt transportat masini/motociclete (plus categoria necesara pe permis ). apoi clientii ii gasesti pe bursele de transport (uship, euload). insa ca sfat. pot sa zic ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si cu o harta buna. de multe ori poti cupla transporturile, astfel incat sa termini ziua cu P/L de + 250 - 300 EUR. nu uita: numele ti-l construiesti foarte greu si il poti pierde instant.

Comment

pentru zona rurala. Ma gandesc si la comert cu lemne de foc
                              :lol: :lol: :lol:

Comment

Originally posted by blackgts View Post
                                curieratul merge in DE/AT/UK etc, pentru ca ai acces la curse scurte pe bani relativ buni (eu am luat de ex 148 eur/60km cu o masina pe platforma) ai acces la autostrazi, legislatia e clara iar clientii sunt platitori, cu conditia sa te tii de treaba. iti trebuie o duba (camion eventual) si neaparat o platforma pt transportat masini/motociclete (plus categoria necesara pe permis ). apoi clientii ii gasesti pe bursele de transport (uship, euload). insa ca sfat. pot sa zic ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si cu o harta buna. de multe ori poti cupla transporturile, astfel incat sa termini ziua cu P/L de + 250 - 300 EUR. nu uita: numele ti-l construiesti foarte greu si il poti pierde instant.
                                Multam,
                                As avea mai multe intrebari, daca ai experienta in domeniu, si poate imi dai un ID de mess sau e-mail.

Comment

Working...
                                X