www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

In ce afaceri ar fi bine de investit?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• In ce afaceri ar fi bine de investit?

In ce credeti ca ar fi bine de investit niste bani?
    Ma gandesc la o mica firma de transport/curierat....
    Alte idei? Sau pareri despre transporturi?

Prima firma (un SNC ) am deschis-o in `92 ( mai exista si acum) . Au mai fost/sunt si altele . Dupa toti acesti ani pot spune un singur lucru : avand in vedere conditiile / perspectivele economice ,legislatia si calitatea mediului de afaceri din Romania , cea mai buna modalitate de investire a banilor sunt speculatiile pe piete financiare externe (nu bursa de la Bucuresti). Fie prin TRADING direct , fie prin intermediari ( de incredere...).
    Nu e nici o gluma si nici vreo ironie in afirmatia de mai sus.
    Am o gramada de argumente, dar nu e cazul.
    Daca , totusi , "Grivei vrea sa i se taie coada" , transporturile /curieratul NU reprezinta un domeniu , nici macar acceptabil.
    In materie de investitii alegerea domeniului depinde esential de cantitatea de bani/sursele de finantare/ bonitatea bancara de care dispui.
    Un tip de "afaceri" se fac cu 10.000 usd, altceva cu 1.000.000 usd.
    Dar TRADING se poate face si cu 1.000 usd...
    In concluzie , raspunsul meu este : TRADING fratilor !
    ( ...sau o instalatie de spalat masini "cu autoservire" . Tot fara gluma .)

Comment

Trading cu 1000 USD?!
      E relativa treaba, pentru mine este mai usor sa obtin 15-25 % pe luna din comert decat din trading, in trading cred ca as avea nevoie de cel putin 100K, dar si riscurile sunt pe masura, asa ca, parerea mea este, pe langa trading trebuie sa mai existe cateva activitati. In spalatorii auto nu as investi in nici un tip de spalatorie, dar ma gandeam la o mini-retea de "nufar" pentru zona rurala. Ma gandesc si la comert cu lemne de foc
      Last edited by mql4me; 18th September 2013, 05:42 PM.

Comment

Originally posted by mql4me View Post
        Trading cu 1000 USD?!
        E relativa treaba, pentru mine este mai usor sa obtin 15-25 % pe luna din comert decat din trading, in trading cred ca as avea nevoie de cel putin 100K, dar si riscurile sunt pe masura, asa ca, parerea mea este, pe langa trading trebuie sa mai existe cateva activitati. In spalatorii auto nu as investi in nici un tip de spalatorie, dar ma gandeam la o mini-retea de "nufar" pentru zona rurala. Ma gandesc si la comert cu lemne de foc
        15-25 % din ce ? Din cifra de afaceri ? Din incasari ? Din capitalul social ?

20 % PROFIT / luna la o cifra de afaceri (simplificat vorbind VANZARI) de 10.000 usd (33.000 lei) - adica vanzari de 11 mil lei vechi / zi = profit de 66 mil lei vechi /luna = un salariu de functionar superior de banca = chiar bine pt Ro ! Felicitari !

PS : nici o afacere care mizeaza pe clienti din zona rurala nu are sanse de succes credibile. Implicit nici finantare/creditare.

Comment

"Din capitalul social?" LoL, buna asta. Daca ai facut tu insusi compratia intre profitul din trading si alte activitati comerciale, se subintelegea ca era facuta comparatia, de tine, in acceasi termeni. Sau nu?
          Ce au banii de la tara? De ce nu sunt buni?
          Last edited by mql4me; 18th September 2013, 06:18 PM.

Comment

In ce credeti ca ar fi bine de investit niste bani?
            Ma gandesc la o mica firma de transport/curierat....
            Alte idei? Sau pareri despre transporturi?
            Domeniul, cred ca depinde intr-u totul de tine. In afaceri reale trebuie sa faci investitii mult mai mari decat investitiile sau speculatiile pe bursa. Cred ca daca ai intra pe bursa de actiuni, nu forex, cu un capital de cel putin 5000 usd si cu un risc minim, ai putea sa faci acel procent de care zici.

Stii, marele ba nu enormul avantaj al burselor e ca, azi ai gresit tot azi piata i-ti arata greseala despre care zici si daca esti capabil sa inveti atunci maine vei tranzactiona mai bine. Pai uite in alte tipuri de antreprenoriat greseala pe care o faci azi poate iesi la suprafata mult mai tarziu, astfel tu perzi resurse financiare si uname si altele in dependenta de domeniu, iar cea mai mare perdere va fi timpul.
            "Regula numarul 1: Nu pierde niciodată bani. Regula numarul 2: Nu uita niciodată regula numarul 1.( Warren Buffett)

Comment

Originally posted by mizantropul View Post
              ... In concluzie , raspunsul meu este : TRADING fratilor !...
              PERFECT de acord cu tine, mizantropule ! mql4me, chiar m-a nedumerit intrebarea-thread asta !

Comment

Ce au banii de la tara? De ce nu sunt buni?
                Banii de la tara ar fi exceptionali (bio) . Problema mare e ca nu sunt ...adica nu exista.

Comment

Originally posted by papanasergiu View Post
                  Stii, marele ba nu enormul avantaj al burselor e ca, azi ai gresit tot azi piata i-ti arata greseala despre care zici si daca esti capabil sa inveti atunci maine vei tranzactiona mai bine. Pai uite in alte tipuri de antreprenoriat greseala pe care o faci azi poate iesi la suprafata mult mai tarziu, astfel tu perzi resurse financiare si uname si altele in dependenta de domeniu, iar cea mai mare perdere va fi timpul.
                  S-ar putea exact ceea ce spui tu sa reprezinte un dezavantaj, nu avantaj, in acelas moment in care "bursa" te invata, te si pedepseste, sau cum se spune in aceste medii "platesti pretul studiilor", in afaceri spre deosebire de trading, mai ai timp sa corectezi greselile, si "plata", asa cum ai mentionat, este intarziata, iar asta poate reprezenta un avantaj. Acum, sa nu credeti ca eu sunt dezamagit de Forex si am inceput cu Forex, am in spate multi ani de antreprenoriat cu mai multe firme create, si inca din bancile primei facultati faceam comert, si am venit din antreprenoriat in Forex, si nu invers, asa ca in general sunt in asentiment cu ceea ce afirmati voi, dar, consider ca e bine sa diversifici riscurile. Iar in acest moment cred ca am ajuns la nivelul in care nu mai e cazul sa dedic multe ore pe zi trading-ului, si ma pot intoarce la activitatea si formarea mea de baza.
                  Last edited by mql4me; 18th September 2013, 08:26 PM.

Comment

"Acum, sa nu credeti ca eu sunt dezamagit de Forex si am inceput cu Forex"

nici eu nu sunt dezamagit doar ca am bagat banii intr-o miniafacere asta pana descopar profitul in forex.
                    acum imi pare rau ca i-am bagat in miniafacere ma gandesc ca faceam mai mult din forex

dupa ce recuperez banii ii dau allin.... macar stiu raspunsul pe termen scurt..

Comment

Originally posted by iulik2k1 View Post
                      "Acum, sa nu credeti ca eu sunt dezamagit de Forex si am inceput cu Forex"

nici eu nu sunt dezamagit doar ca am bagat banii intr-o miniafacere asta pana descopar profitul in forex.
                      acum imi pare rau ca i-am bagat in miniafacere ma gandesc ca faceam mai mult din forex

dupa ce recuperez banii ii dau allin.... macar stiu raspunsul pe termen scurt..
                      Da, pe termen scurt poate e misto...
                      "To Have or to Be?" Erich Fromm, "That is the question" William Shakespeare.

Comment

consider ca e bine sa diversifici riscurile.
                        Exact !
                        E foarte important sa ai si surse de venit mai putin riscante, pentru a avea acel sentiment de siguranta in trading.
                        "Regula numarul 1: Nu pierde niciodată bani. Regula numarul 2: Nu uita niciodată regula numarul 1.( Warren Buffett)

Comment

Acum daca tot am reusit sa trecem peste (inevitabilul din pacate) "preludiu" filosofico-social, putem discuta si idei de afaceri?
                          Last edited by mql4me; 18th September 2013, 09:02 PM.

Comment

Acum daca tot am reusit sa trecem peste (inevitabilul din pacate) "preludiu" filosofico-social, putem discuta si idei de afaceri?
                            :lol:

Pai cu ce te-ai ocupat pina acum? In ce domenii ai activat?

Sa zicem ca unul care a trait la oras nu va veni la tara sa faca agricultura

Comment

diferenta ca in "afaceri" chiar cand ai un plan stabilit ajungi sa bagi bani fara numar, in forex poti sa spui stop oricand si nu primesti somatii de plata
                              nu te scoli dimineata sa deschizi taraba, poti sa iti iei concediu fara nici o problema....

Comment

Working...
                              X