Announcement

Collapse
No announcement yet.

BRD - Analiză

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BRD - Analiză

Am intrat într-un cont de al meu de la Tradeville şi m-am uitat peste BRD. Am observat câteva chestii interesante, şi anume BRD e la o rezistenţă majora (all time) şi nu dă semne că ar putea să o spargă.

Cam aşa se prezintă situaţia pe TF săptămânal (All time)

Click image for larger version

Name:	BRD_weekly.png
Views:	1
Size:	21.5 KB
ID:	69833

Povestea:

1. Indecizie după ce cumpărătorii au "atacat" rezistenţa
    2. Vânzătorii au reuşit să-i respingă pe cumpărători
    3. Cumpărătorii au "atacat" din nou reistenţa, destul de anemic după cum arată volumul mic.
    4. Respingere pe un volum măricel.

Click image for larger version

Name:	BRD_weekly_6luni.png
Views:	1
Size:	19.9 KB
ID:	69834

Să vedem cum termină săptămâna aceasta. Dacă pretul este respins de rezistenţă şi cade, următorul suport ar fi la 11,5 iar dacă nu ţine apoi mai este supotul major de la 8,6 lei.
    All Your Pips Are Belong To Us!

la BVB functioneaza analiza tehnica ca si la forex? in ce proportie, raportata la analiza fundamentala a societatii: business, procese, riscuri valutare/fiscale, etc?
    "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945
    http://blog.procese-avocat.ro/

Comment

Cred că analiza e fel peste tot. Se vede că nivele de SR sunt respectate. Avem Price Action ca în FOREX. Cred că EW-iştii ar putea observa wave-uri lejer şi la BVB.

Tranzacţionarea este puţin diferită şi planul ar trebui schimbat. Lichiditatea în FOREX nu se compară cu cea de la BVB. La BVB se poate să nu ţi se execute ordinul de BUY/SELL unde vrei tu. Fiind in marjă 1:1, intervine comisionul şi nu prea merg speculaţiile pe termen scurt. În schimb, sunt trenduri faine, după cum se observă de pe grafic. Pe termen lung cred că ar merge.

Iar dacă se poate la Sibex tranzacţiona în marjă (fie ea cât de mică) tot se pot face bani. Marja mare cred că e criminală pe BVB. Lipsa lichidităţii poate face ca SL-ul să nu se execute şi dacă coboară mult îţi pierzi toţi banii.

Comment

singura chesti care ma face sa evit BVB este influenta mare a informatiilor din exterior iar lichidatea scazuta face piata usor de manipulat. as fi interesat insa sunt inca nehotarit.
        Si in mod sigur cistigurile nu sunt la fel de consistente ca in forex.
        "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945
        http://blog.procese-avocat.ro/

Comment

Nu merita.Si eu era sa ma bag.Trendul e la fel ca pe NY stock.
          Mai bine iei un IBM,un Morgan etc si ti vezi de treaba.

Comment

apropo de BVB..sa va spun "patania"mea ...un pic off-topic
            -am avut un cont vechi de tranzactionare online prin ssif broker cluj pe care tranzactionam pe sibiu....in urma cu aprox 4 ani am lichidat tot ce aveam activ pe el,nemultumit de serviciile lor,si-am retras toti banii inca cu specificarea "lichidare cont"ca sa priceapa cineva cat de cat ceva p-acolo despre proasta functionare,ca la sesizarile telefonice erau total impartiali...primesc ASTAZI o notificare sa ma prezint la sediul lor pt "solutionarea diferendului legat de prejudiciul ce l-am cauzat societatii in suma de xxx"...este ceva incredibil...sun pt. lamuriri,sunt pasat in 3 birouri ca sa-mi spuna ca doamna care imi poate da detalii (o fi doar una singura care stie ceva p-acolo)este iesita sa revin mai tarziu...revin "mai tarziu"reiau circuitul birourilor unde-mi spun "pasul",dar ghinion este pe sfarsitul programului si "doamna"a plecat deja....rabufnind in cele din urma si intreband daca este cineva competent sa-mi dea niste informatii,si-a facut in cele din urma timp cineva sa ma asculte si sa-mi spuna ca de fapt este de competenta biroului juridic aceasta si sa revin miercuri,juristul fiind in delegatie...personal am ramas "mai in ceata"ca inaite si un pachet de nervi
            TRADE WHAT YOU SEE, NOT WHAT YOU THINK

Comment

geez, nu cred ca o sa imi deschid repede cont la un broker roman. Incompetenta profesionala, relatiile cu clientii lasa de dorit si nu mai zic de comisioane sau de calitatea tehnica a platformelor de tranzactionare pe care le ofera.
              Cool.

Comment

seba, relax

nu-i mai contacta telefonic că-i pierdere de vreme, dă-le în scris tot, prin poşta cu confirmare de primire etc.

SSIF Broker Cluj, ăştia sunt BROKER SA, listaţi ca BRK? Şi actiunile lor se vor devaloriza masiv. SS la Rezistenţă!

Comment

Originally posted by seba View Post
                  apropo de BVB..sa va spun "patania"mea ...un pic off-topic
                  -am avut un cont vechi de tranzactionare online prin ssif broker cluj pe care tranzactionam pe sibiu....in urma cu aprox 4 ani am lichidat tot ce aveam activ pe el,nemultumit de serviciile lor,si-am retras toti banii inca cu specificarea "lichidare cont"ca sa priceapa cineva cat de cat ceva p-acolo despre proasta functionare,ca la sesizarile telefonice erau total impartiali...primesc ASTAZI o notificare sa ma prezint la sediul lor pt "solutionarea diferendului legat de prejudiciul ce l-am cauzat societatii in suma de xxx"...este ceva incredibil...sun pt. lamuriri,sunt pasat in 3 birouri ca sa-mi spuna ca doamna care imi poate da detalii (o fi doar una singura care stie ceva p-acolo)este iesita sa revin mai tarziu...revin "mai tarziu"reiau circuitul birourilor unde-mi spun "pasul",dar ghinion este pe sfarsitul programului si "doamna"a plecat deja....rabufnind in cele din urma si intreband daca este cineva competent sa-mi dea niste informatii,si-a facut in cele din urma timp cineva sa ma asculte si sa-mi spuna ca de fapt este de competenta biroului juridic aceasta si sa revin miercuri,juristul fiind in delegatie...personal am ramas "mai in ceata"ca inaite si un pachet de nervi
                  Banuesc ca doamna e nevasta la sefu(daca ai fost la sediul din Cluj).Esti din Cluj Seba?

Comment

aia dara,e de-a dreptul revoltator,dupa ce le-am spus ca renunt m-au sunat o saptamana in fiecare zi cu tot felul de propuneri de comisioane,am ramas masca la ce reduceri sa ajuns,si cate comisioane am platit pt. niste servicii de "rahat".....nici macar user-ul nu-l mai stiu ca sa vad daca-i contul inca activ si ce-i p-acolo,poate rausesc sa ma lamuresc pe situatia din cont, ca telefonic...canci,habar n-am despre ce-i vorba,iar daca de la ei din control intern sau operatiuni naiba stie cum le zice nu m-au lamurit tehnic care-i treaba....cu juristul ce sa discut...despre femei?
                    Last edited by seba; 8th February 2010, 06:29 PM.

Comment

de loc nu-s,am stat in cluj pana in urma cu 4 ani

Comment

Am inteles ca au o platforma noua.Nu se poate testa demo binenteles .
                        Nu pot decat zambi la cat de umflati in pene se cred romanii.Firme de brokeraj in stanga firme in dreapta....Ca noi suntem buni,ca nu este nici o diferenta intre una din UK si romania....ca bla bla bla.Ar trebui sa se compare o data cu bulgarii si rusii si dupa cu vestul.BVB ul e cel mai naspa din tot estul Europei.
                        Dar figuri avem destule .No ca m am enervat.Pa.

Comment

şi cum atacul e cea mai bună apărare...

Originally posted by seba View Post
                          aia dara,e de-a dreptul revoltator,dupa ce le-am spus ca renunt m-au sunat o saptamana in fiecare zi cu tot felul de propuneri de comisioane,am ramas masca la ce reduceri sa ajuns,si cate comisioane am platit pt. niste servicii de "rahat".....nici macar user-ul nu-l mai stiu ca sa vad daca-i contul inca activ si ce-i p-acolo,poate rausesc sa ma lamuresc pe situatia din cont, ca telefonic...canci,habar n-am despre ce-i vorba,iar daca de la ei din control intern sau operatiuni naiba stie cum le zice nu m-au lamurit tehnic care-i treaba....cu juristul ce sa discut...despre femei?
                          Trimite-le un răspuns în scris (cu confirmare de primire) la notificarea lor. Le zici că tu ţi-ai lichidat contul când ai retras banii şi să nu te mai deranjeze că-i dai tu în judecată pentru prejudiciul pe care ţi-l cauzează.

Nu-i mai contacta telefonic, lasă-i pe ei să te contacteze, dacă vor. La telefon eşti pe o poziţie de inferioritate. Ei te vor trimite de la un angajat la altul până o să te exaspereze, aşa că, renunţă la metoda asta.

Dacă le-ai cauzat prejudiciu, să te dea în judecată. Din moment ce te-o convocat la sediul lor probabil că sunt nişte incompetenţi sau vor să facă pe durii şi să impresioneze/sperie. Concilierile sunt obligatorii doar pt persoane juridice şi tu bănuiesc că eşti persoană fizică. Dacă te dau în judecată, apelezi la un avocat. Chiar nu are rost să te enervezi şi să îţi baţi capul.

Comment

hcristea = avocatul forumului, stiti voi cum e avocatul poporului

Amu serios, hc bine zice, daca tu stii sigur ca ai lichidat, ti-ai scos banii etc atunci n-are rost sa te stresezi.
                            Cool.

Comment

Eu nu sunt avocatul forumului (parca am stabilit că maxu e) eu dau doar de lucru la avocaţi indirect, adică dau sfaturi la oameni care actionează conform lor şi până la urmă trebuie să apeleze la avocaţi :lol:

Comment

Working...
                              X