www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Monede de argint lansate de BNR

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Monede de argint lansate de BNR

Azi am cumpărat 2 monede comemorative de argint, lansate de BNR in 2008. Prima este "150 de ani de la emiterea primelor mărci poştale romāneşti, numite «Cap de Bour»" si a doua e "500 de ani de la realizarea primelor tipărituri de pe teritoriul romānesc, la Mănăstirea Dealu".

Monedele vin īn capsule de metacrilat transparent, o brosură şi o casetă simpatică. Au o greutate de 31.103 grame şi sunt calitate proof adică sunt lustruite bine pe alocuri gen oglindă.

Nu prea am găsit informaţii despre aceste monede decat in format text sec de pe situl BNR. Poze nu am văzut īnainte să le cumpăr. Le-am vazut prima data la ghişeul BNR din Cluj, unde apropo, e un frig de mi-o ingheţat mucii īn cele 30 de minute cāt am aşteptat. Casiera era vānătă şi era numai ora 10am... freaky nu glumă.

am să revin cu nişte poze.
    All Your Pips Are Belong To Us!

Prezentare

BNR le vinde in casete cu brosuri iar monedele sunt in capsula de metacrilat.
    Attached Files

Comment

500 de ani de tipar, Manastirea Dealu
      Attached Files

Comment

150 de la primele marci postale Cap de Bour.
        Attached Files

Comment

comparatie marime si poza profil
          Attached Files

Comment

Felicitari Horatiu, sunt superbe!
            Ai incercat sa tranzactionezi AUX/SLV?
            I plan to live forever, so far so good.

Comment

Mersi, dar mi-a trecut repede pasiunea cu monedele după ce mi-am dat seama ce scump le vinde BNR-ul.

Revelaţia s-a produs īn timp ce mă plimbam pe straduţele de pe lāngă Domul lui Ştefan din Viena. Am dat de un magazin cu bani īn vitrină şi m-am dus mai aproape să văd şi şoc: vindea monede de aur şi argint foarte aproape de preţul spot.

Comparativ cu pretul BNR, aş putea zice că de banii pe care i-am dat pe casetă şi pe cărţulie, mi-as fi putut cumpăra īncă o monedă de argint de o uncie şi mi-ar fi rămas bani şi de un wurst + bere. Şi uite aşa s-a īncheiat faza mea de colecţionar de monede de argint.

Argint nu tranzacţionez. Am tranzacţionat şi s-a dovedit că pierdeam sistematic. Aşa că am renunţat şi contului meu i-a plăcut asta

Comment

Working...
              X