www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

BVB si BMFMS au fost inchise azi

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BVB si BMFMS au fost inchise azi

Dupa ce a picat aproape de 15% BVB-ul a fost inchisa azi pe la ora 11am. Adica tocmai dupa ce angajatii si-au baut cafeaua au si inchis-o

Azi mai toate bursele europene au cazut, dar din Europa, Romania e pe rimul loc la cadere... dupa ce a fost pe primul loc la crestere economica. :lol:
    Partea buna e ca ne mentinem campioni Yuppi!
    All Your Pips Are Belong To Us!

BVB eu cred ca e o chestiune foarte mica, foarte controlata de stat sau de grupuri cu interese, si in care nu e bine sa te bagi daca nu faci parte din grupurile alea de interese )

Comment

Acu vreo 2 saptamani aveam o discutie aprinsa cu un prieten de al meu intr-o cafenea din Cluj despre cresterea economica din Romania. El are o voce ca de sirena (de tren, sau de vapor) si de obicei iti sparge timpanul cand vb normal, atunc,i era putin mai loud si noi cand vb intre noi propozitia e presarata cu foarte multe "BEEP"-uri asa ca a fost show megashow in cafenea

Eu ziceam ca ne baga pe gat faptul ca avem crestere economica dar nu avem niste indicatori precum, case noi, cate joburi au fost create, ceva, orice, similar cu cei din state ce ii vedem pe forexfactory.com sa ne putem da si noi seama de cresterea economica.

Amicul meu, sustinea mare si tare ca avem crestere si ca io nu inteleg mecanismele si ca lipsa de informatii e defapt regula pe pietele noastre si ca tocmai de aia piata noastra e atractiva pt investitori.

OK, am pus pariu pe o sticla de whiskey ca romania o sa intre intro criza mare datorita lipsei de substanta pe care se bazeaza asa zisa crestere economica si intro alta proportie foarte mare datorita incompetentei celor de la guvernare si a clasei politice in general de orice culoare politica, de la PNL PSD, PDL, etc (intra toti aici dar nu ii stiu io pe toti)

Acum, amicul meu momentan e in state dar sper sa vina cu sticla de whiskey direct de la sursa.. ca sms i-am dat sa nu uite!

Comment

Ba ce bine merge

BVB -15%, ROmania campioana la crestere economica....

....daca ar merge youtube-ul

Comment

Eu nu cred ca aceasta cadere este datorita unor grupuri de interese. Ne place sau nu, suntem incapabili sa tratam o economie "bolnava" (daca faceti pe o hartiuta analiza economica a Ro si comparati cu Economia in echlibru general stabil a lui Leon Walras, chiar e trist ce o sa observati, desi in sine toata lumea stie prea bine situatia drastica a tarii) din cauza ineficientei in majoritatea domeniilor de activitate.
          Cat timp o sa continuam cu o astfel de economie, nu trebuie sa ne surprinda o suspedare de tranzactionare a BVB-ului
          Whether you think you can
          or you can't
          either way you are right. "Henry Ford"

Comment

Originally posted by Livia View Post
            Eu nu cred ca aceasta cadere este datorita unor grupuri de interese. Ne place sau nu, suntem incapabili sa tratam o economie "bolnava" (daca faceti pe o hartiuta analiza economica a Ro si comparati cu Economia in echlibru general stabil a lui Leon Walras, chiar e trist ce o sa observati, desi in sine toata lumea stie prea bine situatia drastica a tarii) din cauza ineficientei in majoritatea domeniilor de activitate.
            Cat timp o sa continuam cu o astfel de economie, nu trebuie sa ne surprinda o suspedare de tranzactionare a BVB-ului
            Cred ca gresesti! Exista grupuri de interese! E chiar asa de greu de vazut?
            Vezi, cardasia BVB-CNVM-Conducere SIF-uri-Fondul Proprietatea. Adica, vrei sa spui ca doar lipsa de educatie bursiera a aruncat BVB-ul in prapastie! Come on! Incepatorii au iesit de mult din piata!
            A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Ai intrat short pe bvb pe o sticla de Jack ) super tare, si mai tare ar fi fost sa intrii short c cateva milioane de euro )

Comment

Originally posted by Catalin View Post
                Ai intrat short pe bvb pe o sticla de Jack ) super tare, si mai tare ar fi fost sa intrii short c cateva milioane de euro )
                Presupunand prin absurd ca ar fi avut acele cateva milioane de euro, nu ar fi putut intra short, pentru ca nu si-ar fi gasit contra-parte!

Comment

Originally posted by Cornelius View Post
                  Cred ca gresesti! Exista grupuri de interese! E chiar asa de greu de vazut?
                  Vezi, cardasia BVB-CNVM-Conducere SIF-uri-Fondul Proprietatea. Adica, vrei sa spui ca doar lipsa de educatie bursiera a aruncat BVB-ul in prapastie! Come on! Incepatorii au iesit de mult din piata!
                  Se poate sa gresesc ... Da, stiu ca au fost diferite grupuri de interese si vor exista mereu, insa caderea de azi nu am vazut-o asa. Consider ca aceasta cadere a aparut in stransa legatura cu criza financiara din SUA (repet, poate tu ai dreptate, si eu raman o oarba idealista). Insa nu spune ca educatia bursiera nu a contribuit. In primul rand, in cazuri de genul asta, cauzele se impart in 2 categorii: obiective(exemple: de obicei trecere de la un sistem la altu', prabusirea unui sistem, desfintarea CAER, lipsa cadrului legal necesar economiei de piata etc.. ) si subiective (unde s-ar incadra "calitatea puterii", grupul de influenta pe care eu momentan nu-l vad)
                  or you can't

Comment

Se poate sa gresesc ... Da, stiu ca au fost diferite grupuri de interese si vor exista mereu, insa caderea de azi nu am vazut-o asa. Consider ca aceasta cadere a aparut in stransa legatura cu criza financiara din SUA (repet, poate tu ai dreptate, si eu raman o oarba idealista). Insa nu spune ca educatia bursiera nu a contribuit. In primul rand, in cazuri de genul asta, cauzele se impart in 2 categorii: obiective(exemple: de obicei trecere de la un sistem la altu', prabusirea unui sistem, desfintarea CAER, lipsa cadrului legal necesar economiei de piata etc.. ) si subiective (unde s-ar incadra "calitatea puterii", grupul de influenta pe care eu momentan nu-l vad)
                    Noi nu avem legaturi economice cu SUA, asa cum au de exemplu statele vestice sau Canada, Australia. La noi, rechinii isi vand dintr-un buzunar intr-altul actiuni, in vederea acapararii majoritatii in actionerat. Vezi cazul cumpararii Leasing Oltenia de actiuni la SIF5.
                    Vanzarile se fac prin offshoruri, si odata cu asta se antreneaza un intreg bulgare.
                    Vezi, de asemenea Biofarm, care a devenit un fel de SIF6. Si multe, multe altele.

Comment

De asta urasc eu analizele fundamentale :lol: fiecare isi da cu parerea bai nene avizat neavizat parerea mea misca piata, dar asta e piata de capital nu ai cum s ate plictisesti in ea
                      Last edited by Catalin; 8th October 2008, 01:15 PM.

Comment

Noi nu avem legaturi economice cu SUA, asa cum au de exemplu statele vestice sau Canada, Australia. La noi, rechinii isi vand dintr-un buzunar intr-altul actiuni, in vederea acapararii majoritatii in actionerat. Vezi cazul cumpararii Leasing Oltenia de actiuni la SIF5.
                        Vanzarile se fac prin offshoruri, si odata cu asta se antreneaza un intreg bulgare.
                        Vezi, de asemenea Biofarm, care a devenit un fel de SIF6. Si multe, multe altele.
                        de SIF5 stiam, de Biofarm nu stiu, o sa ma documentez
                        eu nu am zis ca avem legaturi economice cu SUA , poate nu m-am exprimat bine. M-am referit la faptul ca atunci cand bursele mari din lume scad si a noastra scade. In momentul de fata SUA e la pamant si alte burse europene, evident si noi din cauza fluxurilor internationale de K. Am avut discutia asta de multe ori... deci se retrag plasamentele din actiuni , se baga in obligatiuni. c'est la vie!

ps: sa nu interpretezi ca vreau sa te contrazic sau sa ma cert cu tine
                        or you can't

Comment

ps: sa nu interpretezi ca vreau sa te contrazic sau sa ma cert cu tine
                          Cearta, intr-adevar e daunatoare! Dar, o dicutie in contradictoriu bazata pe argumente, nu poate fi decat constructiva! Ce, am devenit un fel de bau-bau? Credeam ca-ti plac provocarile, dat fiind faptul ca esti trader!
                          Ce progres s-ar realiza, daca totul ar fi la un nivel de relaxare?

Comment

Cearta, intr-adevar e daunatoare! Dar, o dicutie in contradictoriu bazata pe argumente, nu poate fi decat constructiva! Ce, am devenit un fel de bau-bau? Credeam ca-ti plac provocarile, dat fiind faptul ca esti trader!
                            Ce progres s-ar realiza, daca totul ar fi la un nivel de relaxare?
                            pentru mine e constructiva, bau-bau mi s-a parut ca ai fost de la primul reply(probabil din cauza "!" de la fiecare propozitie, something like: "pleosc-pleosc!)...
                            ok, inteleg... fara relaxare(dar nici cearta)... totusi ai inteles la ce ma refeream?
                            or you can't

Comment

Intr-un post mai vechi de al meu mi-am exprimat opinia conform careia, scaderile acestea drastice sunt datorate si pasului minim de tranzactionare, care pentru unele actiuni poate sa mearga chiar si pana la 1% din pretul lor. Deci, imagineazati ca pe 4 nivele de bid diferenta este de 4%. Ce sa faca vanzatorul care vrea sa scape repede de actiuni? Le da la -4% in panica. Pe pietele externe, nu e asa! M-am jucat cu platforma demo de la Vanguard XT, si acolo variatia minima merge chiar si pana la 0.025%. Deci, ca vanzator ai de unde sa alegi sa vinzi, chiar daca asta inseamna 4 nivele mai jos = 0.01% scadere.

Comment

Working...
                              X