www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

BVB si ce te faci daca cumperi actiuni si nu poti sa vinzi short...

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by Cornelius View Post
    Ok, deci vad ca s-au dat niste raspunsuri pe aici! Simt nevoia sa adaug si eu ceva, dar nu acuma ca ma duc la gara sa prind trenul spre mare! Va scriu din tren de pe noul meu telefon!
    Cornelius, vinerea viitoare mai esti pe-acolo? Eu atunci ajung, la Eforie.
    Cool.

Comment

Deci, iata ca intrusive si de pe winows Mobile pe fxtrader.ro. Parca se misca un pic mai greu site-ul,dar totusi merge bine.
      Soso eu ma duc in Venus dar doar pentru acest weekend. Saptamna viitoare e printre ultimele mele saptamani de demo si vreau sa pun la punct ultimele detalii.
      Acum sa revenim la BVB. Hcristea, in primul rand limita zilnica de variatie maxima procentuala pentru o actiune este de +-15%. Asadar, cineva poate sa efectueze un astfel de tip de manipulare psihologica. Sunt cazuri in predeschidere cand in bid sau in ask se aflame niste ordine puse la intimidare, ordine care Sunt retrase imediat ce incepe sedinta de tranzactionare. Am vazut o singura data ceva asemanator pe Sif5. Un ordin care a ridicat cotatia cu vreo 7%, creand pe daily o lumanare cu o umbra superioara mare. Cred ca se poate gasi usor pe grafic lumanarea cu pricina in ultimele 6 luni.
      Indicii bursei din Romania sunt Bet, Bet-C, Bet-Fi, Bet-NG si Bet-XT pentru BVB. Mai sunt si alti pentru piata Rasdaq. Cei mai uramariti sunt primi 3.
      Diferentele dintre Forex si actiuni suunt destul de mari atat din punct de vedere fundamental, dar si tehnic.
      Practic, analiza fundamentala arata ce anume se ascunde in spatele unui simbol, pe cand analiza tehnica arata cum anume este privit acel simbol, de catre investitori printre prisma evolutiei grafice in timp a pretului.
      Pentru actiuni analiza fundamentala este intrebuintata mai ales pe termen lung. Pentru forex se pot specula pe termen foarte scurt publicarea lunara a indicatorilor economici prin efectuarea asa zisului scalping. Cu toate acestea indicatorii economici conduc si ei cumulat la formarea unei imagini de ansamblu despre starea unei economii.
      Analiza tehnica poate fi aplicata cu success acolo under exista lichiditate. Pentru anumiti emitenti de pe bursa nu se poate vorbi despre analiza tehnica, date fiind volumele foarte reduse la tranzactionare (ma refer la BVB.). Penru forex, analiza tehnica poate fi aplicata pentru ca lichiditatea este garantata.
      La Sibiu (piata Sibex) se tranzactioneaza contracte futures pe actiuni, pe valuta, pe aur si optiuni. Tranzactionarea efectiva a marfurilor se realizeaza la Bursa Romana de Marfuri (BRM).
      A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Merci mult pentru toate raspunsurile......

Uite uitandu-ma pe net am gasit asta, e interesant poate o sa va placa

http://video.google.com/videoplay?do...08980849895261

Comment

Originally posted by Cornelius View Post
          Hcristea, in primul rand limita zilnica de variatie maxima procentuala pentru o actiune este de +-15%. Asadar, cineva poate sa efectueze un astfel de tip de manipulare psihologica.
          Asa-i cu limitarea, stiam de ea. La unele actiuni e de 25% variatia maxima permisa. Intrebarea mea este cum se tranzactioneaza in marja (daca se tranzactioneaza) cu actiuni BVB avand in vedere ca pot aparea spike-uri de genu asta?
          All Your Pips Are Belong To Us!

Comment

Originally posted by Catalin View Post
            Merci mult pentru toate raspunsurile......

Uite uitandu-ma pe net am gasit asta, e interesant poate o sa va placa

http://video.google.com/videoplay?do...08980849895261
            warren buffet, respect.
            All Your Pips Are Belong To Us!

Comment

Working...
            X