www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

BVB si ce te faci daca cumperi actiuni si nu poti sa vinzi short...

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BVB si ce te faci daca cumperi actiuni si nu poti sa vinzi short...

Bursa de la Bucuresti a intrat in top trei scaderi la nivel mondial. Bursa de la Bucuresti a pierdut peste 57% fata de maximele din urma cu un an, scaderi mai mari inregistrandu-se doar in Vietnam si Bosnia-Hertegovina, unde bursele au scazut cu 69% fata de maxime. Indicele BET-XT, care cuprinde cele mai lichide 25 de companii de pe Bursa de Valori Bucuresti, inregistra ieri o scadere cu 57% fata de maximul calculat in iulie 2007.

Sursa: http://www.zf.ro/articol_180734/burs...l_mondial.html
    Cool.

Originally posted by soso View Post
    Bursa de la Bucuresti a intrat in top trei scaderi la nivel mondial. Bursa de la Bucuresti a pierdut peste 57% fata de maximele din urma cu un an, scaderi mai mari inregistrandu-se doar in Vietnam si Bosnia-Hertegovina, unde bursele au scazut cu 69% fata de maxime. Indicele BET-XT, care cuprinde cele mai lichide 25 de companii de pe Bursa de Valori Bucuresti, inregistra ieri o scadere cu 57% fata de maximul calculat in iulie 2007.

Sursa: http://www.zf.ro/articol_180734/burs...l_mondial.html
    Stai sa vezi maine scaderi! A scazut DJIA in seara asta cu 2.4%. Cred ca maine vedem cel putin un -3%. Bet-Fi cred ca coboara sub 4% maine.
    A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Originally posted by Cornelius View Post
      Stai sa vezi maine scaderi! A scazut DJIA in seara asta cu 2.4%. Cred ca maine vedem cel putin un -3%. Bet-Fi cred ca coboara sub 4% maine.
      heh, personal nu cred ca vom mai vedea high-urile de anul trecut in urmatorii 2 ani (minim).
      Cool.

Comment

Daca stiam acum 1 an si jumatate macar jumatate din cate stiu acum despre BVB (ma refer aici la toate minusurile ei), nu as mai fi intrat nici macar pe site-ul lor sa vad cotatiile, daramite cu bani, asa cum am facut greseala.

Comment

Daca stiam acum 1 an si jumatate macar jumatate din cate stiu acum despre BVB (ma refer aici la toate minusurile ei), nu as mai fi intrat nici macar pe site-ul lor sa vad cotatiile, daramite cu bani, asa cum am facut greseala.
          BVB-ul e destul de predictibil deci s-ar putea tranzactiona destul de lejer. Din pacate nu prea sunt brokeri ce permit tranzactionarea in marja pe actiunile de la BVB, sau poate sunt, dar io nu stiu de ei.

Am atasat niste grafice daily de la bvb: SIF5, Banca Transilvania (TLV), BRD, Rompetrol Rafinare, Antibiotice (ATB). Mie mi se pare trending si cu o gramada de patternuri in grafic deci dpdv al analizei tehnice par usor de trazactionat.
          Attached Files
          All Your Pips Are Belong To Us!

Comment

se pare ca nu la toti le-o mers chiar asa de rau. Uite ca cine a cumparat azomures putea face profit gros.
            Attached Files

Comment

Originally posted by hcristea View Post
              se pare ca nu la toti le-o mers chiar asa de rau. Uite ca cine a cumparat azomures putea face profit gros.
              Si ce pattern ti-ar fi indicat tie ca e bine sa intri pe buy? Ai fi cumparat a doua zi dupa ce a crescut inainte cu 15%? Sau a treia zi dupa doua cresteri consecutive de 15%? Cu AZO au cumparat fie cine a stiut ce rezultate o sa aiba, fie cine a avut curaj incredibil. Foarte putini aceia care intr-adevar si-au fundamentat decizia pe faptul ca piata ingrasamintelor se afla la nivel mondial in expansiune.
              De asemenea nu stiu cine te salveaza de gapurile din deschidere, de manevrele dubioase care au loc in interior, de pasul minim de tranzactionare care mie mi se pare incredibil de mare, pas care determina cresterile, dar mai ales scaderile atat de abrupte din ultima vreme.
              Last edited by Cornelius; 25th July 2008, 08:43 AM.

Comment

Si ce pattern ti-ar fi indicat tie ca e bine sa intri pe buy?
                Probabil ca as fi fost confortabil sa intru BUY dupa ce graficul a plonjat in jos si apoi in 2-3 zile si-a revenit iar in sus facand un high peste ultimul high. Poate ca mi-as fi argumentat decizia de BUY prin faptul ca nu a avut putere sa continue sa scada asa ca s-ar putea sa am un reversal de trend. Oricum nu vad ce AT ar fi dedus ca urmeaza o explozie a pretului in halu asta. Daca as fi fost long probabil mi-as fi facut cruce si la 200-300% as fi inchis rapid fericit

Hai ca incerc sa gasesc o cale sa fac AT pe actiunile de la BVB sa vad cum merge. Din pacate platforma de stocks de la Vanguard e atat de ciudata incat am impresia ca am mousu in mana stanga cand lucru cu ea. Un alt neajuns e ca la vanguard nu poti sa intri short, short e sa tii banu si sa cumperi mai incolo. Tinand banu in cel mai bun caz pierzi cu inflatia si atat.

Comment

Facand abstractie de AZO si de alte companii ale caror actiuni cresc de 4-5 ori peste noapte, nu ti se pare din graficele atasate mai sus ca is cam trending si ca fac destule patternuri de continuare a trendului?

O alta hiba la BVB e lipsa lichiditatii, te poti trezi cu un semnal clar de buy si sa vrei sa cumperi dar sa nu gasesti vanzatori I-ar tranzactionarea in marja la BVB cred ca e foarte periculoasa pentru ca un jucator la bursa in stil clasic (1 la 1 si nu in marja) poate provoca spike-uri ultra usor. Exemplu: vinzi un volum mic de actiuni la jumate pretul. Cineva cumpara si pretul pietei scade la pretu; ultimei tranzactii. Chiar daca dupa aia pretul revine dar spike-ul a fost creat.

Comment

In cazul SIF3, cand se afla peste nivelul de 1 leu, pasul minim de tranzactionare era de 100 de lei vechi. Asta insemna aproximativ 1%, mai ales in zona 1 -1.1. Acuma sa ne imaginam stivele de bid si de ask. In stanga sunt cumparatorii dispusi pe 5 nivele, sa zicem, deci pana la un aproximativ -5%, iar in dreapta vanzatorii dispusi tot pe 5 nivele. Sa zicem ca vine o zi bearish, in care predomina panica. Ce face un vanzator si un cumparator in acest caz? Cumparatorul sta prudent pe la vreo 2 nivele sub pretul de inchidere al zilei precedente, deci asta inseamna aproximativ -2%. Vanzatorul in schimb va forta in schimb o vanzare, deci va da automat in bid, si asa se face dintr-un foc -2%. Alti vanzatori vor proceda la fel, pana cand nu se va mai avea unde vinde cu -2%. Se va trece la urmatorul nivel, dat de pasul minim de tranzactionare, deci, -3%. Si uite asa se poate ajunge foarte lejer la niste variatii foarte ample!
                    Daca, s-ar fi permis un pas de tranzactionare, sa zicem de 10 lei vechi, cu totul alta ar fi fost situatia! 10 lei vechi inseamna aproximativ 0.1% variatie, care mi se pare acceptabila! Un vanzator daca vrea sa vanda la 3 nivele mai jos in bid, va vinde la -0.3%, nu la 3%.
                    Spre exemplu, ca tot am o oarecare experienta in CFD-uri, pretul unei actiuni a bancii britanice Barclays e de aproximativ 300 de penny, iar pasul minim de tranzactionare este de 0.25 penny. Cat inseamna procentual o variatie de 0.25 penny in pretul actiunii? Pai, cam 0.08%. Nici daca vinzi la zece nivele mai jos, nu duci pretul actiunii mai jos de 1%.
                    Lucrul asta e valabil pentru toate actiunile de pe BVB.

Comment

corect.
                      Dar mai este o varinata. De exemplu vine unu care se plictiseste (de exemplu eu) si ma apuc si dau ordin de sell la 2-3 actiuni la pretul de -50%. Eu nu apar in stivele alea pe 5-6 nivele cu pretul meu. Dar sunt unii care au alte platforme ce vad toate ordinele de sell si cumpara rapid la pretul de -50% normal. Pretul de piata al actiunii sare pt scurt timp la -50%. Apoi piata sta pentru cateva momente ca lumea nu stie ce s-a faca. apoi isi revine cand incep iar tranzactiile. Daca ma plictisesc atunci pot sa continui tot asa de vreo sa zicem 2-300 RON in cazul care actiunea e mai ieftina atunci imi permit mai multe operatiuni de genu asta.
                      Last edited by hcristea; 25th July 2008, 09:26 AM. Reason: completare

Comment

Daca tot e subiectul asta hai sa va intreb ceva

Salut baieti

Stie cineva un loc unde pot sa aflu definitii la toti termenii astia noi pentru mine ..., as vrea sa invat si eu niste lucruri pe partea asta ....

Inca alte intrebari:

1)Care e diferenta intre forex si piata bursiera?

2)Brokerii sunt diferiti?...contul initial, spred comision, etc....

3) Analiza tehnica este la fel?....Analiza fundamentala coneaza mai mult aici ?

4) Cum e faza cu dividentele?

5)Cine si in ce fel se face cotatia?:-/

6)Ce sunt indicii aia, bet, razdaq....ce-s alea frate ca le aud din copilarie si mor prost)

Cam atat deocamdata, daca stie cineva sa imi spuna sau o sursa mai ampla unde sa aflu ar fi perfect ....Multumesc , scuze daca am exagerat cu intrebarile

Comment

catalin, pentru termeni de forex poti incerca site-ul: http://www.investopedia.com/
                          Este un search unde poti sa introduci un cuvant si iti explica. La intrebarile tale am sa incerc sa raspund azi, intre timp poate arunci o privide in forumul Clubul Incepatorilor, poate gasesti raspunsiri la cateva dintre intrebarile tale acolo.

Comment

Originally posted by Catalin View Post
                            1)Care e diferenta intre forex si piata bursiera?
                            Forex este o piata bursiera, unde se tranzactioneza valute. Pe alte piete bursiere cum ar fi BVB se tranzactioneaza actiuni iar la BMFMS se tranzactioneaza marfuri (commodities).
                            O alta diferenta ar fi modul de tranzactionare. Vezi in Clubul Incepatorilor notiuni cum faci bani la forex

2)Brokerii sunt diferiti?...contul initial, spred comision, etc....
                            Brokerii sunt diferiti, Un broker e un intermediar intre tine si piata. Fiecare broker castiga ceva comision de undeva si ca sa atraga clienti fiecare broker are ceva diferit de altii.

3) Analiza tehnica este la fel?....Analiza fundamentala coneaza mai mult aici ?
                            Analiza tehnica e la fel pe toate pietele. Acuma depinde de trader, pentru unii conteaza AF pt altii AT.

4) Cum e faza cu dividentele?
                            La forex nu ai dividende. Dividende primesti doar daca tranactionezi actiuni 1:1 in Romania. Daca ai actiuni la o firma atunci cand se dau dividende atunci primesti, daca nu atunci nu.

5)Cine si in ce fel se face cotatia?:-/
                            cotatia e defapt pretul pietei. ultimul pret la care s-a tranzactionat. cam asta-i idea.

6)Ce sunt indicii aia, bet, razdaq....ce-s alea frate ca le aud din copilarie si mor prost)
                            Indicii bursieri sunt compusi din cotatiile actiunilor mai multor firme. si reprezinta media cotatiilor. nu stiu ce companii intra in componenta BET, BET-FI dar le gasesti pe net. La fel e si pe forex dar acolo in componenta unui indice intra mai multe perechi valutare.

in mare cam astea ar fi raspunsurile mele.

Comment

Ok, deci vad ca s-au dat niste raspunsuri pe aici! Simt nevoia sa adaug si eu ceva, dar nu acuma ca ma duc la gara sa prind trenul spre mare! Va scriu din tren de pe noul meu telefon!

Comment

Working...
                              X