www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

BMFMS si alte derivate...

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BMFMS si alte derivate...

Cati dintre voi trag cu ochiul la preturile futures si la options? nu de alta, dar sunt destul de importante pentru aprecierea speculatiilor viitoare. Sa nu uitam ca o tehnica importanta a prinipalilor investitori institutionali (inclusiv market-makeri) este speculatia spot dublata de contractarea aceluiasi tip de activ, dar pe o pozitie inversa: short pe spot, long pe futures, etc. Deci, evolutia futures si forward ar tb sa fie inversa celei spot. Ceva opinii?
    You have to learn to crawl before you can learn to walk - Aerosmith

Faceti careva tranzactii pe Sibiu? (futures).Vreau sa ma apuc din septembrie.
    Merita sau ba?

Comment

Originally posted by Lorant View Post
      Faceti careva tranzactii pe Sibiu? (futures).Vreau sa ma apuc din septembrie.
      Merita sau ba?
      Nu.
      1. Nu ai lichiditate - cel mai important in opinia mea.
      2. Nu ai market maker, deci va trebui sa fugi dupa pret pana cand ti se executa ordinul
      3. Ai comisioane mari la vanzare/cumparare, plus un spread mare care este si variabil pe deasupra.
      4. Orice pozitie tinuta overnight este loterie.
      5. Marja de 1:7, aproximativ.
      Suficient?
      A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Ms.Buna opinie.Chiar am intrebat un prieten azi de la un SSIF despre faptul ca in cazul in care nu ai lichiditate sau e redusa cum pot intra sau iesi din piata.Raspuns a fost ca trebuie sa stai la rand....lol

Comment

Am revenit sa ti mai spun ceva.Pe derivate in romania nu sunt foarte multi care intr-adevar stiu ce fac.E un efect de turma veritabil.Multi habar nu au cei este un Fibo un trendline etc sa nu mai zic de o analiza technica.Daca creste merg long,daca scade merg short.Cumpara si vand ca orbii.Bine se mai uita pe NY sau London.M-am gandit ca daca ma descurc pe forex Sibex ul e floare la ureche.

Comment

Eu zic să Óncerci pe demo (dacă oferă) şi să vezi dacă poţi tranzacţiona cu succes. Dacă faci bani Ónseamnă că merită
            All Your Pips Are Belong To Us!

Comment

Nu stiu de nici un demo.Clujenii nu ofera demo.Tu stii careva?

Comment

Merita sa incerci cel putin pe demo.
                ...::: WebTrader Demo :::...
                Intradevar lichiditatea este mica, dar pe desif 5 se poate tranzactiona.
                Parerea mea este ca se pot face bani pe Sibiu, in conditiile actuale (DESIF5), dar bineinteles se pot si pierde.

Cine are actiuni la BVB isi poate proteja portofoliu cu SB.

Comment

MS .Ma uit maine .

Comment

Lorant,
                    dacă Óţi faci un cont demo şi te apuci să tranzacţionezi pe bursa de la Sibiu, postează pe aici niste grafice/trade-uri că sunt curios cum se prezintă.

Cred că ai doar anumite ore de tranzacţionare, aşa că dacă vrei intraday atunci cobori la M5 Şi cum zice Cornelius la punctul 4, nu ai ce să Óţi laşi ordine deschise peste noapte.

Comment

Sa vad ce iese.Analizele se fac pe spot.De cativa ani vad ca e destul de corelat cu pietele externe.(BVB)Sunt si unele divergente.O sa incerc sa fac tranzactii in paralel pe DJi ,Dax .Cred ca ma ajuta.Vedeta e SiF 5 cu o lichiditate destul de buna fata de restul .Habar nu am de ce toata lumea merge pe Sif 5.Probabil din cauza ca nu prea ai alternative.

Comment

Lorant, hai cu un chart de pe Sibiu ca nu mai am rabdare
                        Ti-ai facut contu demo?

Comment

Nu reusesc sa fac cont pt ca la creare cont nou e blocat situl.Poate merge maine.

Comment

Baieti , stiti vreun broker bun (cu platforma usor de utilizat) prin care sa tranzactionez demo pe piata futures (NYMEX, Chicago etc., deci nu la noi)?
                            Am gasit o gramada , dar poate ati incercat voi vreunul si v-a placut.

Comment

Eu stiu de cei de la Vanguard. Dar, nu pot sa spun ca mi-a placut platforma lor. Poate din cauza ca sunt prea familiarizat cu MT-ul.
                              A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Working...
                              X