www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

De ce pierdem totusi pe forex? Scurt studiu de caz

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• De ce pierdem totusi pe forex? Scurt studiu de caz

De peste 5 ani de zile am diverse parteneriate cu brokeri. Aceasta este, probabil, perioada in care am invatat cel mai mult in ceea ce priveste tranzactionarea, uitandu-ma pur si simplu la greselile pe care le fac, SI LE REPETA clientii. Am deschis cateva sute de conturi in aceasta perioada si pot spune cu certitudine ca sunt trei greseli comune care, fara dubiu, au acelasi rezultat: NIMICIREA CONTULUI.
    1. Tranzactionarea contra tendintei pietei, incercarea de “a prinde” un minim sau un maxim
    2. Piramidarea pe pierdere(averaging)
    3. Risc: reward mai mult decat defectuos
    Mai jos este poza cu contului unui client care tocmai a pierdut peste 1000usd tranzactionand contra tendintei XAUUSD.
    Click image for larger version

Name:	brexit.png
Views:	2
Size:	49.9 KB
ID:	74166

Haideti sa analizam un pic privind si graficul Aurului.
    Click image for larger version

Name:	XAUUSD D1 (10-11-2016 1009).png
Views:	2
Size:	48.3 KB
ID:	74167

Prima pozitie clientul o deschide la 1312.68, pozitie deschisa destul de bine, fiind long, iar pretul se afla deasupra suportului din jurul valorii de 1300-1305. Aici sa spunem ca am ignora maximele descendente pe care cotatia le forma.

In ziua urmatoare insa, traderul deschide doua pozitii long comitand doua greseli majore:
    1. Contra tendintei pietei
    2. Suportul este spart, pozitiile long ar trebui sa fie iesite din calcul
    Greselile nu se opresc aici insa, mai sunt deschide doua pozitii long care adauga risc suplimentar, tot contra trendului.

Pozitiile sunt inchise ieri…pierderea fiind de peste 1000usd…precizez ca acest trader avea in cont la inceputul saptamanii suma de 1700usd. Intr-o saptamana si doar 5 tranzactii a pierdut 60% din cont.

N-am fost niciodata ipocrit, si n-o sa incep acum. Nu ma intereseaza in mod special ce fac oamenii cu banii lor. Daca va uitati insa la comisionul pe care acest client mi l-a adus(incercuit cu rosu) o sa intelegeti de ce am lansat sectiunea privata si-mi doresc clienti profitabili.

Last edited by Mihai Iacob; 11th October 2016, 09:53 AM.
    Tranzactioneaza pietele financiare ALTFEL !
    Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
    ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
    ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
    ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
    ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014
    PROBEAZA FARA RISC CU UN CONT DEMO!

60:5 => 12% per tranzactie . Omul a crezut in imbogatire rapida peste noapte.

Comment

Ar trebui sa ne uitam ca face greseli dupa greseli, si SA INVATAM DIN ELE!!!!
      Tranzactioneaza pietele financiare ALTFEL !
      Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
      ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
      ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
      ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
      ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014
      PROBEAZA FARA RISC CU UN CONT DEMO!

Comment

Working...
      X