Announcement

Collapse
No announcement yet.

Analize Tehnice Alex Schipor

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Pe gold avem o oportunitate destul de mare din punctul meu de vedere !
    Daca pretul va reusi sa treaca din nou peste linia neagra perspectivele pentru gold sunt pozitive !
    Dar atentie vineri avem NFP-ul ! asa ca folositi pozitii foarte mici.. sau tranzactionati dupa NFP !
    Last edited by alexanderforex; 28th March 2016, 11:00 PM.

Comment

Revenind la gold,l-am mai analizat azi odata si am observat urmatoarele chestii pe care trebuie sa le luam in calcul.
      -Ieri discursul lui Yellen a fost foartre dovish si probabil ca dolarul va scadea si azi.
      -Goldul se afa pe un canal descendent
      -Avem o rezistenta destul de puternica in zona 1255.
      1) 61.8% din FIB
      2) Linia de rezistenta a canalului descendent
      3)Maximele de pe 12 si 24 februarie ! (care ne indica tot rezistenta)
      Personal eu imi voi muta tp-ul la 1255 si abia dupa NFP voi vedea cum o sa tranzactionez.(Desigur celor care le place riscul as putea sa isi securizeze pozitiile cu SL pozitiv,daca nu au facut-o deja si sa astepte NFP-ul)
      Last edited by alexanderforex; 30th March 2016, 03:41 PM.

Comment

Pe GBPUSD avem o oportunitate extrem de mare.. deoarece pretul se afla sub EMA 200 pe graficul de 30 de minute
        Atata timp cat pretul ramane sub 1.4300 perspectivele sunt bearish !
        Last edited by alexanderforex; 4th April 2016, 07:56 PM.

Comment

GBP/USD si-a atins tinta ! !

Comment

EUR/USD
            posibil sa avem o crestere..!
            Suportul se tine tare

Comment

EUR/USD este prins intr-un range intre 1.13200 si 1.14500 .
              Cel mai bine e sa astept un breakout sau o corectie a trendului ascendent !

Comment

GBP/JPY nu arata semne de oboseala
                Azi a facut o mica corectie pana la 154.15 (23.6 FIB graficul H4)
                Atata timp cat GBP/JPY ramane sub 154.15 perspectivele sunt bearish mai ales ca azi au venit niste date sub asteptari pe lira.

Comment

Se pare ca GBP/JPY a facut o corectie si e gata de scadere ! cu conditia sa nu depaseasca 155.50 .

Comment

Goldul a trecut sub EMA 200 si acum se afla exact sub mediana! daca nu trece peste EMA 200 sunt sanse foarte mari ca goldul sa scada pana la 1208 azi
                    si saptamana urmatoare spre 1165.

Comment

GBPJPY O posibila miscare ascendenta !
                      Last edited by alexanderforex; 22nd July 2016, 12:14 PM. Reason: update: Daca sparge suportul de la 137-137.50 atunci inseamna ca va continua miscarea descendenta !

Comment

Originally posted by alexanderforex View Post
                        GBPJPY O posibila miscare ascendenta !
                        In opinia mea semnalul era super ok daca acolo jos venea pe final de swing la timeframe mai mare , timeframe mare care sa fi continut un trend bullish.

As fi intrat mai de jos pentru ca as fi avut spatiu sa acopar pozitia eventual sa scot putin profit blocandu-l prin mutarea SL @ entry

A fost o distributie frumoasa cu cumparatori agresivi , Trend tipic bullish HH si HL insa a gasit oferta puternica la 143.00 ai o bara acolo care inchide frumos in nivel, inteapa.

Click image for larger version

Name:	gj.png
Views:	1
Size:	60.7 KB
ID:	74016

Motivul pentru care eu sunt convins ca nu a mers mai departe este pentru ca aceea era de fapt o corectie la timeframe mai mare si cei care au intrat si-au luat teapa .

Name:	gjD.png
Size:	46.3 KB
ID:	74017

Ideea este in felul urmator , ma refer la persoana 2 impersonal nu la tine neaparat : sa nu mergi contra trend. O iei pe spinare. Tu , autovehicul , vrei sa te ciocnesti cu un tren si ai pretentia ca tu sa deraiezi trenul de pe sine . Nu ma intelege gresit, nu-ti dau lectii, ci imi exprim punctul de vedere.

Cand ar fi fost rentabil sa cautam long pe GBP/JPY ? Atunci cand la Daily "trenul" ar fi inceput sa urce in sus. Ceva de genul :

Name:	gjD.png
Size:	70.4 KB
ID:	74019
                        Last edited by apolo; 1st August 2016, 02:49 PM.

Comment

ai dreptate ! m-ai gresesc si eu.

Comment

Working...
                          X