www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Intrebari de incepator

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Iti multumesc in primul rand pentru raspunsul tau.
    Am observat ca Debug nu merge in Strategy Tester. Ar fi foarte bine sa mearga si sa fi gresit eu pe undeva. Ar fi grozav ca in Strategy Tester cu F11 sa testez
    functia start() pentru un tick,
    Eu vad ca graficul defileaza si executia EA se opreste corect pe un breakpoint.
    Daca graficul s-ar oprii pana terminam debug-ul functiei start() ar fi intradevar ceva.
    Adresa mea de email este adrianlioneltrent@gmail.com si MT4 este dela Admiral
    Cum as putea seta tab-ul Tools/Option/Email ca sa trimit din program o avertizare

Comment

• are o optiune de push care pentru mine a fost perfecta. iti vin instant mesajele cu order open/close/trailstop pe android.

Comment

• Salutare.
        Sunt nou pe forum si pe forex si as avea nevoie de cateva indrumari, am citit si aici si prin alte parti si nu m-am lamurit de unele chestii.
        1) care ar fii suma optima de inceput? am dedus din ce ati scris voi ca o suma mare e indicata, dar avand in vedere ca sunt incepator..... totusi 500 -1000 -2000 eur ??? sau??
        2)am inteles ca un broker NDD este obligatoriu si de preferat sa nu fie market maker. Am observat ca de multi brokeri (ex. hotforex) va plangeti ca nu ar fii cu adevarat ECN. Cautand ECN sau STP am gasit 3 brokeri care cred ca sunt aprokimativ ok(doar ca nu au suport in limba romana).
        - Global Prime are spred f mic dar comision fix de 7$/lot (cred ca este mult avand in vedere ca tranzacrionez intraday ,2-3 tranzactii = -21$ pe zii din comision scalpingul iese din calcul partea buna e ca par f transparenti si corecti . Sunt un broker din australia. Ei au spus ca pot sa deschid cont dar nu am vazut sa fie "autorizati/acreditati" (nu am retinut termenul) in europa .
        -Alvexo se lauda ca fac bani doar din spred( e ok,daca e adevarat). Pe contul demo nu stiu de ce pretul lor este diferit de cel al celorlalti (incusiv forexfactory) cu 10 pipsi (au spus ca asa e pe demo pentru a avea o executie rapida pe serverul real si ca aici pretul e acelasi )
        -Dukascopy (am vazut ca ati mai scris dspre ei, intreb pt ca parerile se mai schimba Eu sunt obijnuit cu MT4 ,ei vad ca au numai platforma lor care este in Java si se incarca greu... e normal? se intampla si altora?

Alte sugestii sunt binevenite , de mai bine de o luna caut un broker si cand cred ca l-am gasit vad o gramada de tampenii despre el pe net si ma razgandesc

Sper sa nu considerati reclama faptul ca am spus 3 nume de brokeri,am enumerat niste defecte ale lor cerand parerea voasta , dspre care credeti ca ar fi mai potrivit.

Multumesc si noroc la pipsi tuturor

Comment

• Incearca si cu Tickmill - fosta Armada Markets. Eu am cont (si) la ei si sunt ok. Au comisioane si spreaduri mici.
          Si Dukascopy sunt ok dar nu au MT4 iar comisioanele scad in functie de rulaj si cont.
          Nu-mi dati sfaturi. Stiu sa gresesc si singur! Immanuel Kant

Comment

• eu am inceput cu sume mici 10$-20$-30$, asa inveti ce inseamna sa fii subcapitalizat te obliga la money management si orice greseala faci te costa putin.
            daca incepi de la inceput cu 500e o sa te doara ca ii pierzi si sunt atatea lectii care trebuie sa le inveti incat nu e rentabil.
            ca incepator nu alerga dupa nu stiu ce broker minune ca nu ai nici capital nici experitenta sa profiti de fineturi.
            ia un broker cu suport in limba romana care accepta sume mici ca depozit minim. gen admiral market. daca vrei sa te certi cu ei macar te poti certa in limba romana.
            p.s. nu din cauza brokerului esti neprofitabil.

Comment

• Multumesc pt raspunsuri
              Stiu ca nu brokerul este principala cauza pt care se pierd bani dar daca nici nu este serios se pierd si mai repede( ma gandesc). Datorita faptului ca nu consider brokerul principalul vinovat pt pierderea banilor nici nu am cautat un broker care neaparat sa aiba suport in romana ,pt ca nu prea am de ce sa-i sun sa ma cert cu ei. Cautam un broker serios pt ca ma gandeam sa bag 1000 -2000 $/eur. Nu ma gandeam sa ii "joc" pe toti. In cazul in care pierd 500 urma sa retrag restul.
              Acum iau in calcul varianta ta cu depozit mic la inceput si apoi daca merge treaba sa incerc cu o suma mai mare.

Comment

• ce rost are sa bagi 2k si sa te joci cu 500, sunt momente in piata cand nici mama SL-ului nu te salveaza. la depuneri e foarte usor, cand o sa vrei sa retragi trebuie sa autentifici si motanul in sistem.

Comment

• Ma gandeam eu ca e mai greu la retragere, de aceia voiam un trader serios Spuneam sa bag 1 sau 2k si sa ma joc cu ei (asa pot sa deschid 2-3 pozitii in acelas timp,pot sa intru chiar si cu 1 lot pe scalping) nu am luat in calcul ca am sa pierd tot din primele 2 tranzactii, mai castig mai pierd si in cazul in care nu merge treaba sa ma opresc dupa ce am pierdut 500. In acelas fel cum altii investesc 10k dar nu cred ca stau sa ii piarda pe toti, ci se opresc daca vad ca nu au succes. Vad lucrurile gresit?
                  De ce spuneai ca iti goleste contul chiar si cu SL?

Comment

• pai distractia a fost cu francul cand tineau artificial o limita de 1.2, adica cumparau/vindeau euro pana cand s-au razgandit peste noapte. a zburat francul de nu l-a oprit nici 10 sl-uri. la unii au lichidat mai multe subconturi ca sa acopere pierderea.

unele valute sunt mai volatile decat altele, la metale aurul e foarte volatil.
                    SL ti-l da brokerul, daca nu are contraparte din care sa castige o sa iti dea acolo unde ii convine. uneori te ciupeste mai mult decat e cazul.
                    SL te protejeaza in conditii normale de piata si nu intotdeauna sunt asa.

Comment

• nu mi se pare corect ca eu sa pun SL la 1,2 si ei sa opreasca tranzactia la 1,3 . Pai la ce il mai punem atunci? Am mai vazut la unii brokeri: " SL garantat la pretul clientului " sau ceva asemanator.... povesti .
                      Ce fel de cont merita sa deschizi: Admiral.Markets sau Admiral.Prime ? (tranzactionand intraday ,2-3 tranzactii maxim pe zii si poate uneori scalping )
                      Intreb gandinduma ca ii cunosti .

Comment

• Voua ce ROI va iese pe an?Traderilor mai profesionisti?

Comment

• Originally posted by bogdanm View Post
                          Voua ce ROI va iese pe an?Traderilor mai profesionisti?
                          ROI-ul care se poate realiza anual depinde de foarte multe lucruri: stilul de tranzactionare, apetitul la risc, strategii folosite, etc.

Uite un articol care te lamureste macar partial despre stilurile de tranzactionare si cam cate procente ai putea sa realizezi anual in functie de cel ales:

Tranzactioneaza pietele financiare ALTFEL !
                          Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
                          ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
                          ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
                          ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
                          ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014
                          PROBEAZA FARA RISC CU UN CONT DEMO!

Comment

• Originally posted by Mihai Iacob View Post
                            ROI-ul care se poate realiza anual depinde de foarte multe lucruri: stilul de tranzactionare, apetitul la risc, strategii folosite, etc.

Uite un articol care te lamureste macar partial despre stilurile de tranzactionare si cam cate procente ai putea sa realizezi anual in functie de cel ales:

Mersi un articol interesant si foarte util intradevar dar eram curios traderii adevarati ,traderul comun ca si mine ce rezultate ar putea avea si mai exact cei de aicea.Dar din articolul prezentate imi iese ca mai bine ma fac portfolio manager :lol:

Comment

Working...
                            X