www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Intrebari de incepator

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Intrebari de incepator

Salut. Sunt un incepator in tranzactionarea pe forex. Mi-am deschis un cont pe Plus 500 si am investit o suma de incepator (250 lei). Eu mai mult mizez pe pozitii BUY. Am observat ca ai mai mari sanse sa obtii profit daca cumperi decat sa vinzi. Asta e doar o parere personala a unui incepator. As dori daca se poate sa fiti ambili sa-mi spuneti si mie concret si pe intelesul meu, anumite modalitati de a tranzactiona si a castiga un profit.

La început conceptul de a vinde ceva ce nu deţi e mai greu de înţeles. E posibil că din această cauză tu crezi că e mai uşor de câştigat pe BUY. Eu nu am această senzaţie. Depinde de pereche şi de trend
    All Your Pips Are Belong To Us!

Comment

Spre exemplu am mai invatat si eu sa utilizez anumite modalitati de analiza tehnica. De obicei eu folosesc ca modalitati de analiza, medii mobile exponentiale (EMA) pe trei perioade (4,9,18) si MACD. Problema este ca nu prea stiu cand sa intru pe piata si cand sa ies. De exemplu atunci cand media exp. de 4 intersecteaza in sus pe cea de 9 si 18 eu consider ca e un semnal de BUY si mai ales daca si cea de 9 o intersecteaza in sus pe cea de 18. Iar daca cea de 4 le intersecteaza in jos pe cele de 9,18 sau si cea de 9 o intretaie pe cea de 18 in jos e clar ca e un semnal de SELL. Insa sa zicem ca linia de 4 intretaie pe cele doua in sus si eu dau un ordin BUY; in scurt timp e posibil sa se intoarca din nou in jos pretul si astfel e un semnal fals.

Comment

Si o alta problema: cum as putea sa tranzactionez pe piata tinand cont de factorii economici, politici si sociali?

Comment

Bună întrebare - Cum tranzactionăm după AF

Asta-i o întrebare care pe mulţi dintre noi ne roade.

Pactic asta înseamnă să tranzacţionezi piaţa valutară în funcţie de ştirile care apar. Asta-i defapt Analiza Fundamentală (abreviată AF). Interpretând ştirile, teoretic, poţi specula evoluţia imediată sau pe termen lung a unei valute faţă de alta. Din păcate nu-i nici asta o ştiinţă exactă şi trebuie exersat mult înainte să o stapâneşti. Cu alte cuvinte, practica ne omoară.

Ca să îţi faci o idee, intră pe forexfactory.com şi pe prima pagină vei vedea ştirile din ziua curentă. Vezi poza de mai jos.

Click image for larger version

Name:	ff.png
Views:	1
Size:	55.8 KB
ID:	57082

Ai ora la care apare ştirea, valuta influenţată, impactul (roşu inseamnă impact mare), ştirea, detaliile ştirii, şi valorile ei curente şi in trecut.

Dacă dai click pe detalii vei vedea o explicaţie a ştirei.

Mai mult de atât nu te pot ajuta pt că nu stapânesc deloc AF-ul. Poate alţii de pe forum care ştiu mai multe vor interveni cu explicaţii.
          Last edited by hcristea; 9th September 2010, 09:22 AM.

Comment

sa tranzactionezi numai pe baza de AF ar insemna sa ai marja din greu si rabdare si oarece "inclinatii" spre sinucidere...nu o prea fac nici marii "rechini"iar dintre cei ce hulesc AT-ul si o tin numai pe fundamentale,dupa 6 luni-1 an,nu mai auzi nimic de ei...cel mai elocvent exemplu e "realizarile" SNB-ului
            -evita pt. inceput sa deschizi pozitii in preajma stirilor importante;sunt miscari haotice generate de sistemele automate de trading,dupa care piata isi reia cursul ei
            -pastraza-ti sistemul de analiza simplu si respecta-l cu strictete,orice indicator e doar o confirmare,nu ceva ce sa te determine sa intri in piata...iti arata cu "acuratete"ceea ce a fost de fapt in piata...cand incerci sa anticipezi pe baza acestuia o sa te "friga" garantat
            -nu lasa o pozitie pe pierdere in piata,inchide-o scurt...speranta ca o sa-si revina e primul pas catre faliment....viceversa,lasa pozitiile castigatoare sa mearga cat mai mult,nu inchide la un TP stabilit inainte,asigura positia la S/R-uri,eventual marcheaza partial din ea si la restul da-i pace...SL-ul e baza iar MM cel care te tine "in viata".....si multa bafta
            Last edited by seba; 9th September 2010, 09:49 AM.
            TRADE WHAT YOU SEE, NOT WHAT YOU THINK

Comment

Ce inseamna volumul si ce reprezinta el pe un grafic si cum ma poate ajuta in analiza tehnica?
              Last edited by Gigelul; 9th September 2010, 10:43 AM.

Comment

sa tranzactionezi AF este mul tpeste nivelul tau de cunostinte despre forex si economie in general, si spun asta fara nici o intentie sa te jignesc. In afara celor care lucreaza in domeniu la nivel inalt si unde au acces la informatie de prima valoare, nu cunosc pe nimeni care sa tranzactioneze pe AF.

in locul tau as incerca sa joc pe demo (nu pe bani reali) si numai pe baza de AT (analiza tehnica) asa cum facem toti aici. sa te pregatesti de minim 6 luni- 1 an de invatat forex, AT, citit charturi ca sa vezi cu ce se maninca si apoi sa inveti sa te cunosti pe tine si lacomia din tine (asa cum am fost toti la inceput).

daca nu stii ceva, intreaba. este mai bine sa intrebi decit sa iti pierzi banii.
                "Tara ne-a facut onoarea sa ne puna pe umeri tresele. Sa nu o dezamagim" - sublocotenent Ciutea din Armata Regala Romana, detinut in lagarul sovietic de la Oranki,1945
                http://blog.procese-avocat.ro/

Comment

sunt teorii intregi cu privire la analiza volumelor,in functie de forma lumanarilor,reactia pretului pe volum la nivel de S/R...acestea sunt cele mai cunoscute si des utilizate,ca bibiografie cauta ca o sa gasesti "Wyckoff-The day trader's Bible"
                  -ce ai insa pe o platforma forex este volumul tick-urilor....miscarilor de pret ce poate fi 1000 usd sau totodata 1 mil usd tranzactionat,ceea ce-i o mica/mare diferenta,de nici un folos in analiza....pe forex nu ai volum centralizat,se face analogia prin analiza volumelor de pe piata futures,insa tr. sa ai un broker care-ti ofera si aceste servicii
                  TRADE WHAT YOU SEE, NOT WHAT YOU THINK

Comment

Pentru cei care vor sa invete Forex, si nu stiu engleza prea bine, pot sa incerce: Cursuri Forex Online, Lectii Forex E gratis.

Comment

Ce inseamna sa lucrezi cu un broker? Lucreaza el in locul tau iar tu numai il platesti? Va rog sa-mi spuneti mai multe detalii. Ms.

Comment

suspenda`ti contul de pe plus500, deschide`ti un demo si stai minim 1 an acolo. In timpul asta ia si citeste niste carti, testeaza diverse strategii si vezi ce ti se potriveste. daca esti profitabil la sfarsitul perioadei, redeschide`ti contul live.

Nici un broker nu va face bani pt tine, asa ca daca auzi pe unii ca pretind acest lucru, poti fi sigur ca mananCA CA..t

Comment

Originally posted by Gigelul View Post
                          Ce inseamna sa lucrezi cu un broker? Lucreaza el in locul tau iar tu numai il platesti? Va rog sa-mi spuneti mai multe detalii. Ms.
                          Ca să tranzacţionezi FOREX trebuie să îţi deschizi un cont la un broker. Brokerul îţi pune la dispoziţie platforma prin care tu sigur cumperi şi vinzi. Brokerul îşi ia o partea, ori ca şi comision ori în diferenţa de spread. Asta înseamnă să lucrezi cu un broker.

Comment

As avea o alta nelamurire. Am invatat cat de cat cateva principii de analiza tehnica dar nu prea stiu sa le pun in practica. De exemplu mai foloseam 3 medii mobile exponentiale (de 4, 9 si 18) si ma uit pe un grafic care are un interval de 1 minut. Cand EMA 4 intersecteaza in sus pe EMA 9 si EMA 18 e un semnal de cumparare (BUY); si daca EMA 9 intersecteaza in sus EMA 18 e un semnal si mai puternic; numai ca chiar daca media de 4 si de 9 o intersecteaza in sus pe cea de 18, poate fi un semnal fals pentru ca imediat mediile de 4 si de 9 se duc in jos sau se opresc din crestere. Am patit asa de multe ori. Daca ati putea sa-mi spuneti/sugerati o strategie castigatoare ar fi bine (o modalitate de analiza si momentul in care sa intru pe piata). Va multumesc.

Comment

Originally posted by Gigelul View Post
                              As avea o alta nelamurire. Am invatat cat de cat cateva principii de analiza tehnica dar nu prea stiu sa le pun in practica. De exemplu mai foloseam 3 medii mobile exponentiale (de 4, 9 si 18) si ma uit pe un grafic care are un interval de 1 minut. Cand EMA 4 intersecteaza in sus pe EMA 9 si EMA 18 e un semnal de cumparare (BUY); si daca EMA 9 intersecteaza in sus EMA 18 e un semnal si mai puternic; numai ca chiar daca media de 4 si de 9 o intersecteaza in sus pe cea de 18, poate fi un semnal fals pentru ca imediat mediile de 4 si de 9 se duc in jos sau se opresc din crestere. Am patit asa de multe ori. Daca ati putea sa-mi spuneti/sugerati o strategie castigatoare ar fi bine (o modalitate de analiza si momentul in care sa intru pe piata). Va multumesc.
                              Salut Gigelul... as vrea sa-ti recomand pe Nison , descrie destul de bine formatiunile de candele restul,dupa parerea mea, e doar "umplutura"si treci pe TF mai mari de la H4 in sus, incearca sa corelezi TFW1 D1 si deciziile finale le poti lua pe H4
                              "Regula numarul 1: Nu pierde niciodată bani. Regula numarul 2: Nu uita niciodată regula numarul 1.”( Warren Buffett)

Comment

Working...
                              X