Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cea mai buna conditie de piata pentru traderii Forex de retail- Partea II

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cea mai buna conditie de piata pentru traderii Forex de retail- Partea II

Cum tranzactionam range-urile:

Elementele de baza ale oricarui range sunt suportul, rezistenta si cotatia care se misca intre acestea.

Aceste elemente pot aparea in piata sub mai multe forme. Am creat suficiente materiale pe aceasta tema pe care le puteti accesa in link-ul de mai jos:

Ghidul traderului Forex pentru Suport si Rezistenta

Asa cum explicam in materialele despre Suport si Rezistenta, nu e de ajuns sa identificam doar nivelele si sa spunem “ei bine, acesta este suportul” si “asta-i rezistenta”. Pentru a valida nivelul, traderii trebuie sa observe o reactie a cotatiei in jurul acelui prag.

Aceasta este partea grozava a evolutiei cotatiilor: nu este o notiune ezoterica, insa nici “teoretica”. Evolutia cotatiilor ne comunica pur si simplu intrarea cumparatorilor in piata la o anumita cotatie, “sprijinind” asadar piata in acel nivel, sau faptul ca vanzatorii si-au facut simtita prezenta datorita cotatiilor mai ridicate, creand o rezistenta in acea piata.

Avem un exemplu excelent de range in acest moment pentru rata AUDNZD. Dupa ce in ianuarie anul curent cotatia a atins o minima sub 1.0500, perechea a fluctuat intre suport si rezistenta. Mai jos va prezint graficul Daily pentru perechea AUDNZD:

Range-ul actual al perechii AUDNZD (Grafic Daily)

Observati reactia cotatiei dupa ce a stabilit un suport in 1.0490, aceasta desfasurandu-se intre acest nivel si rezistenta din 1.1300 pentru mai bine de 9 luni.

Putem observa de asemenea cum traderii nu au fost foarte inclinati sa astepte ca pretul sa coboare pana in 1.0490 inainte sa cumpere sau pana in 1.1297 inainte sa vanda…..s-au instalat practic niste zone de suport si rezistenta in interiorul celor initiale.

Observati de asemenea cum se asociaza niste zone de rezistenta in interiorul pragurilor initiale – avem parte de o confluenta in interiorul range-ului AUDNZD.

Dupa ce am definit zonele de suport si rezistenta, putem sa ne apropriem putin de crearea unei strategii de tranzactionare a acestui range:

Evolutia cotatiilor ne poate contura “zonele” de Suport/Rezistenta – Grafic AUDNZD 4 ore

Acesta este motivul pentru care range-urile pot fi atat de benefice pentru traderi

Dupa ce ne-am adaugat zonele, putem decide, cum, cand si unde sa ne plasam pozitiile de cumparare sau de vanzare. Si cea mai buna parte despre range este ca nu trebuie sa ghicim. Imaginea de mai jos ne arata cum isi pot construi traderii o strategie in functie de ce am vorbit pana acum:

Construirea unei strategii de tranzactionare a range-ului (Grafic AUDNZD de 4 ore)

Cunoscand faptul ca suportul si rezistenta au fost stabilite intre 1.0490 si 1.1300, o eventuala spargere a acestor nivele ne anunta ca mediul in care incercam sa speculam (range-ul) nu mai este valid.

De ce am dori sa stam cu o pozitie short deschisa in timp ce perechea AUDNZD atinge noi maxime in 1.1400 ? Nu am dori asta!

Sau invers – daca AUDNZD sparge nivelul 1.0490 – chiar ne dorim sa stam cu o pozitie long in asteptarea revenirii cotatiei in cadrul range-ului chiar daca aceasta a spart in jos ?

Cea mai buna parte in tranzactionarea range-ului e faptul ca riscul este intotdeauna definit. Asta nu inseamna ca pretul nu poate sparge suportul sau rezistenta si reveni in cadrul tiparului…insa, inseamna ca atunci cand observi o spargere, poti sa fii increzator cand inchizi pozitia pentru a evita o pierdere suplimentara inutila.

Pentru a intari argumentul, tintele de profit nu le ghicim. Daca tranzactionezi un range si ai cumparat atunci cand cotatia s-a apropiat de suport, iar cotatia se afla acum in rezistenta, poti, din nou, sa inchizi pozitia cu incredere.

Asadar, in timp ce in privinta trendurilor ne punem intrebarea daca s-a atins o minima superioara sau o maxima inferioara si spargerile intampina constant aspecte de legitimitate, range-ul este asteptat sa continue pana cand se schimba ceva in piata. Luxul de a avea un profil definit al riscului in cadrul strategiei face ca range-ul sa fie si mai atractiv si, daca mai asociem si faptul ca range-ul reprezinta una din cele mai comune conditii de piata, e o “binecuvantare” sa detinem un plan de atacare al acestuia.

In concluzie:

Sa speram ca acest articol v-a entuziasmat sau macar poate aceasta conditie de piata a devenit mai atractiva pentru voi.

Cred ca stiu de ce range-urile nu sunt iubite de traderi, in special de cei noi, si nu am mentionat acest aspect pana acum deoarece vreau sa inchid acest articol cu un citat…

Majoritatea traderilor evita range-urile intrucat sunt considerate “plictisitoare”. Multi traderi se arunca in piata in timpul perioadelor cu o volatilitate ridicata, anunturilor importante si in general in mediile dominate de eliberarea rapoartelor economice.

Ideea de miscare rapida a cotatiei aduce in scena mirajul profiturilor rapide. Numai cu trecerea timpului si cu acumularea experientei cineva poate invata faptul ca nu exista notiunea de profit rapid in nici o piata. Exista risc si mai mult risc. Desi un risc ridicat poate promite un randament potential mai mare, exista deasemenea o sansa mai mica ca acest lucru sa se intample.

Si pentru a inchide acest articol, vreau sa impartasesc cu voi un citat din cartea Market Wizards a lui Jack Schwager in care a intervievat una din legendele vii ale tranzactionarii:

“Win or Lose, everybody gets what they want out of markets. Some people seem to like to lose, so they win by losing money.” – Mr. Ed Seykota

Intrebare de baraj dupa acest comentariu este: va doriti o aventura (tranzactionarea stirilor si volatilitate ridicata) sau o oarecare siguranta pentru structurile voastre de tranzactionare ?

Nu spunem ca trendurile sau spargerile nu pot fi tranzactionate, v-am aratat cum sa tranzactionati trendurile in ultimul articol si vom vedea cum putem tranzactiona spargerile in urmatorul. Insa aceasta activitate trebuie efectuata cu o prudenta maxima pentru ca acelasi nivel de consistenta ce poate fi regasit in range-uri nu este disponibil in alte medii alternative.

Tranzactionare placuta !

de Florin Gheorghe, Trading Instructor ForexEdu.ro

Program mentorat si tranzactionare Forex- Unic in Romania

Vezi mai multe detalii!
Working...
X