Înapoi   FxTrader Forum FOREX > Forumurile FxTrader > Clubul începătorilor

» Log in
Nume Utilizator:

Parola:

Nu eşti înscris?
Înregistrează-te!
» Newsletter
» Sponsor FxTrader

Strategii forex

Discuţia "Strategii forex" din forumul Clubul începătorilor; Salut pentru toti! Cei care sunt interesati de strategii si materiale forex pot sa ma ...

Răspunde

LinkBack Thread Tools Moduri de Afisare
Vechi 26 septembrie 2009, 17:31
csabi's Avatar
Trader Junior

Data înscrierii: septembrie 2009
Posturi: 3
csabi e pe drumul cel bun
Trimite mesaj via Yahoo la csabi
Strategii forex

Salut pentru toti!
Cei care sunt interesati de strategii si materiale forex pot sa ma contacteze prin mail sau messenger (yahoo ID : csiszer79ro) ca am mai multe. Vreo 20 de strategii, din care sunt si mai recent aparute si diferite carti (electronice ), majoritatea in limba engleza ( 2 buc. in lb romana ). Nu conteaza daca esti incepator sau tranzactionezi de mai mult timp pe demo sau live, daca citesti ceva nou in fiecare zi , poti face mai repede strategia ta personala si asta iti va aduce intr-adevar profitul dorit.

Aici atasez si o lista cu titluri si daca te intereseaza nu ezita sa ma contactezi.
Strategiile si manualele sunt GRATIS. Invata , ca sa fi un trader mai bun!
Fisiere Atasate
File Type: doc Forex ebooks.doc‎ (25.0 KB, 1022 views)
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiSpurl this Post!
Citează Acest Mesaj în Răspuns
Vechi 26 septembrie 2009, 19:17
Cornelius's Avatar
K.I.S.S.

Data înscrierii: martie 2008
Locaţie: Bucuresti
Posturi: 1,890
Cornelius e pe drumul cel bun
Salutare csabi si bun venit pe forum! Multumim pentru share.
Tu ce strategie folosesti dintre cele expuse?
Vechi 29 septembrie 2009, 09:53
csabi's Avatar
Trader Junior

Data înscrierii: septembrie 2009
Posturi: 3
csabi e pe drumul cel bun
Trimite mesaj via Yahoo la csabi
Salut Cornelius,
Dintre cele expuse, le-am incercat aproape pe toate pe demo, am invatat cate ceva dintre fiecare. Acuma lucrez sa intocmesc o strategie folosind atat ideile mai bune dintre aceste strategii cat si experienta mea. Pentru ca opinia mea e ca poate sa ai la dispozitie cea mai buna strategie din lume cu care cineva a castigat o gramada de bani , dar daca nu-ti potriveste de personalitatea ta, de stilul tau de trading n-o sa ai mult succes cu ea, cel putin pe termen lung.
Strategiile astea sunt bune ca sa inveti ceva dintre fiecare, ca sa ai idei mai bune cum sa-ti intocmesti o strategie personala si nu ca sa le folosesti direct pe live. Nu zic ca nu poti face bani cu ele, si eu am facut periodic, dar daca vrei sa fi profitabil pe termen lung incearca sa-ti faci o strategie din cele invatate pana acum si din experienta acumulata.
Eu momentan folosesc o combinatie de linii de trend , suport si rezistenta si candelstick patterns. Tranzactionez numai pe gbp/usd , pe graficon de 15 min, deci sunt day-trader.
Cand o sa fiu gata cu strategia pe care lucrez si acuma, o sa postez si aici pe forum.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiSpurl this Post!
Vechi 29 septembrie 2009, 10:44
Master Trader

Data înscrierii: februarie 2007
Posturi: 3,510
soso e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
Salut csabi,

Foarte buna e abordarea asta a ta, sa iei cate ceva din fiecare strategie sa vezi ce ti se potriveste. Exact asa fac si eu, pana la urma degeaba iti da cineva o strategie castigatoare daca nu esti confortabil cu ea, nu se muleaza pe personalitatea ta. Si atunci cea mai buna solutie e ca fiecare trader sa isi creeze propria strategie, in plus o sa aiba si mai mare incredere in strategie pentru ca daca el a creat-o atunci stie exact ce si cum iar daca face si backtesting atunci e si mai bine.

Sunt curios sa vad ce strategie construiesti. Succes!
Vechi 17 octombrie 2009, 14:17
kifa's Avatar
Trader Junior

Data înscrierii: octombrie 2009
Locaţie: Moldova
Posturi: 13
kifa e pe drumul cel bun
Citat:
Original postat de csabi Vezi post
Salut pentru toti!
Cei care sunt interesati de strategii si materiale forex pot sa ma contacteze prin mail sau messenger (yahoo ID : csiszer79ro) ca am mai multe. Vreo 20 de strategii, din care sunt si mai recent aparute si diferite carti (electronice ), majoritatea in limba engleza ( 2 buc. in lb romana ). Nu conteaza daca esti incepator sau tranzactionezi de mai mult timp pe demo sau live, daca citesti ceva nou in fiecare zi , poti face mai repede strategia ta personala si asta iti va aduce intr-adevar profitul dorit.

Aici atasez si o lista cu titluri si daca te intereseaza nu ezita sa ma contactezi.
Strategiile si manualele sunt GRATIS. Invata , ca sa fi un trader mai bun!
Salut csabi!

Dacă nui secret, care din metodele ataşate
este folosită pentru determinarea
punctului de referinţă.
Adică, pentru a aprecia începutului
trendului?
Vechi 28 decembrie 2009, 14:55
md4RM's Avatar
Trader

Data înscrierii: noiembrie 2009
Locaţie: Chişinău, Republica Moldova
Posturi: 123
md4RM e pe drumul cel bun
Trimite mesaj via Yahoo la md4RM Trimite mesaj via Skype™ la md4RM
Nu am dorit sa deschid un topic nou pentru ca sa-mi exprim unile ideii si pareri si am acceptat sa scriu in acest topic uitat, dar are ceva tangent de cele dorite de mine sa le spun.

Nu as dori sa vorbesc despre o strategie legata de indicatori, ci una legata de psihologie si de a intelege clar ce se intimpla pe piata forex. Eu cred ca multi nu inteleg de ce se schimba tentinta preturilor pe piata, in multe cazuri ele se schimb cind nu are sens sa se schimbe [daca nu cunosti toate detaliile], si ce inseamna cind se schimba tendinta, in asa cazuri potentialul traider pur si simplu in multe cazuri se ocupa cu ghicitul, si respectiv isi pierde banul.

Doresc sa va spun ca am citit multe material despre forex, si am observat ca cartile care sunt adresate forex-ului acolo se aduc exemple de pe alte piati [actiuni, metale]. Si toate strategiile si sfaturile pe care sunt enumerate acolo practic intelegi ca nu merg si nu au nici un sens logic in multe cazuri [unii se incapatineaza si le este greu sa recunosca acesta si continuu sa-ti piarda banul in mod prost].

Eu cred ca pe forex poti face bani fara sa ghicesti, ci sa cunosti cu siguranta 95% unde va merge pretul pentru anumite pereche, si cu 95% ca nu stii unde va merge unile perechi [foarte important de cunoscut acesta].

Care totusi sunt diferentele dintre piata valutara de celelalte pieti? Cred una dinre cele mai importante diferente este schimbarea tentintei, adica din ce motiv are loc schimbarea tentintei:

Si anume ca pe piata ne-valutara tentinta se schimba doar in cazul cind parere majoritatilor despre un bun se schimba in opus ei. Va fi socant pentru unii poate, dar va spun ca in cazul forex’ului nu este asa. Ati observat poate de multe ori de exemplu ca indicii DJ sau Nasdaq merg in sus dar graficile forex’ului merg in jos [sau invers]. Doresc sa va explic din cercetarile mele ce se intimpla in realitate.

Pentru usorinta voi lua un exemplu general, fie avem pereche A/B care isi are una din cele doua directii posibile [deplasarea laterala o vom numi starea de echilibru, caci axa laterala este axa timpului si nu a tendintei], fie acesta directie in sus.

Acesta tentinta se poate schimba nu dintr-un motiv, ci din doua motive, si anume:

a) cererea fata de valuta A sa scada mai jos decit cerere fata de valuta B.
b) cererea fata de valuta B sa cresca mai sus decit cerere fata de valuta A.
c) in cazul cind este intr-o stare de echilibru acesta inseamna ca ceririle valutelor A si B sunt in egale.

Adica daca voi veti cerceta doua state, A si B, care isi au economie in crestere, dar daca starea economica a statului A este mai buna decit a statului B, atunci tentinta A/B va fi in sus, altfel va in directia opusa, caci oamenii tot timpul iti vor dori sa-si investeasca banii in tariile care isi au o crestere economica ceea mai buna, facind analiza fundamentale.

Acesta inseamna ca haosul pietei forex este de doua ori mai mare, adica de doua ori mai ne-previzibil decit alte pieti. Dar ceea ce este bine in forex ca se poate de depistat cu usorinta [intr-o masura oarecare] diferentele dintre cereri fata de fiecarii valute.

Cam asta este baza strategiei mele de lucru pe piata forex, si care imi aduce rezultate.

Last edited by md4RM; 28 decembrie 2009 at 16:01.
Vechi 28 decembrie 2009, 15:10
Master Trader

Adica pentru orice pereche A/B cumperi tranzactionezi intr-o singura directie - directia valutei statului care il percepi mai puternic economic?

Interesanta idea dar nu-mi dau seama cum poti face o analiza fundamentala pertinenta si care chiar e legata de trendul perechii. Poate detaliezi. Mersi.
Vechi 28 decembrie 2009, 15:56
md4RM's Avatar
Trader

Soso, am stiu ca cineva o sa ma intreba acesta, cei drept am scris si apoi am sters, nu am dorit sa-mi dezvalui secretul =).

Eu in general nu ma folosesc de analiza fundamentala, este o bataie de cap pentru a citi si a intelege este importanta stirea sau nu, ca sa ai rezultat bun lucrind cu USD/JPY, de exemplu, ai nevoie nu doar sa cunosti datele USA, ci si a Japoniei... eu sfatui pe cei care se folosesc de analiza fundamentala sa se bage pe piate doar in cazul cind stirile acestor doua state sunt directionate in directii diferite, ci nu in ambele directii.

adica: USA - stiri proaste, JPY - stiri bune
USA - stiri bune, JPY - stiri proaste
ci nu: USA - stiri bune, JPY - stiri bune
USA - stiri proaste, JPY - stiri proaste

[cred ca asa si se fac investiile pe dura mai indelungata, cel putin imi pare tare logic]

In legatura cu perceptia, nu o folosesc, caci ochii imi sunt dejuns ca sa privesc la grafice ca sa inteleg, ce se spune in acele stiri, si respectiv unde sa ma vir si unde nu, imi ia aceasta citeva minute.

Eu nu am o pereche concreta cu care lucrez, eu lucrez la piata [forex] si vind/cumpar ce este cel mai tare la "moda" la moment. Nu lucrez cu o singura valuta, caci ea face doar 3.6 % din toate valutele care imi sunt la dispozitie. In realitate care face asa el analizeaza doar aceste 3.6 % si nu 100 % din piata deaceea pierde mult, caci o face orbeste.

Ca sa te asigur [nu ca sa ma laud] ca da rezultate isi dau datele [graficul] unui cont demo de al meu, eu lucrez pe TF Daily:
Imagini ataşate (micşorate)
detailedstatement.gif  

Last edited by md4RM; 29 decembrie 2009 at 10:28.
Vechi 03 ianuarie 2010, 13:56
md4RM's Avatar
Trader

- Inca un punct pe care l-am observat din cartile pe care noi le citim:

- Definitia liniei de rezistenta si cea de suport, care formeaza canalul si care foarte rar se formeaza in modul ideal pe care le intilnim in carti... in cel mai multe cazuri este valabila doar linia de rezistenta sau cea de suport, pentru amble cazuri rar veti gasi asa exemple....

- Doresc sa va spun ca pe baza a doua vifuri nu se poate face canalul, orice copil din scoala care stie putina geometrie va va spune axioma lui Euclid si anume: ca prin orice doua puncte (virfuri) se poate duce o dreapta. Pentru a mai multe virfuri rar veti gasi asa cazuri.

- In realitate nu exista nici o rezistenta si nici un suport, importanta liniei de "suport" si cea de "rezistenta" sunt la fel deoarece preturile merg haotic, si nimic nu influenteaza psihologic asupra pretului... influenta majora a directiei pretului se creaza pe baza indicilor mondiali, ci nu pe baza parerilor noastre (o turma de oamenii care au 3 monete in cruce).

- Sa nu fim slabi de minte ca sa credem ca cineva a dat autoritate traiderilor pentru a determina directie trendului si respectiv soarta economica a unor state.
Vechi 03 ianuarie 2010, 15:18
maxu08's Avatar
Niten Ichi Ryu

Data înscrierii: martie 2009
Posturi: 1,777
maxu08 e pe cale sa devina recunoscut in curand :)maxu08 e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
nu sunt de acord cu tine - daca ne referim la jucatorii mici, care se bazeaza pe PA, nu la market makeri
1. valoarea s/r consta tocmai in psihologie si aici includ si fibo, canal si orice linie trasa pe chart. singurii care se bazeaza pe indici economici sunt market makerii sau Big Boys. Restul, se bazeaza pe s/r care este o linie psihologica - poate are in spate un fundament macro, insa baza consta in psihologie. Insasi formarea pretului este o chestie psihologica - de ce aurul este cel mai cautat? ptr ca oamenii ii confera o asemenea valoare, intrinsec aurul este o piatra (generic vorbing). daca maine se decide pe plan mondial ca roca de granit este mai valoroasa decit aurul atunci toti vor cumpara granit.
2. teoria lui Euclid este ca prin 2 puncte se poate trage O SINGURA linie insa asta nu inseamna ca aceste 2 puncte sunt unice. intre cele 2 puncte exsita o infinitate de alte puncte deci poti trage un s/r care sa contina mai multe ll/hh
Vechi 03 ianuarie 2010, 18:33
md4RM's Avatar
Trader

1. Citeste mai sus cele scriese de mine, in privinta aceea ca este o mare diferenta de psihologie de pe piata valutara si a celorlalte bunuri. Si cind am inteles acesta a inceput sa vina si venitul.

2. In ceea ce priveste nivelurile fibonace, eu nu tare le accept pentru ca: ele nu au suport logic [stiintific], ele au fost create pentru piata ne-valutara. [am o carte foarte super in rusa pe baza acestor nivele, unde se explica de ce intradevar se intimpla pe piata, dar sunt doar pentru piata ne-valutara].

3. In ce priveste Big Boys, intrucit ei dicteaza lucrurile, atunci este logic sa incepti sa gindesti ca ei...

4. In privinta r/s, ce ai spus tu sunt deacord si eu nu le-am exclus in mesajul meu, doar am mentionat ca ele nu ofera nici o siguranta pentru piata valutara.... ele au sens logic doar pe piata ne-valutara... in rest este conincidenta pe scurte durate de timp...

Last edited by md4RM; 03 ianuarie 2010 at 19:35.
Vechi 03 ianuarie 2010, 19:11
hcristea's Avatar
Shop Keeper

Locaţie: Cluj Napoca
Posturi: 3,417
hcristea e pe cale sa devina recunoscut in curand :)
Citat:
Original postat de md4RM Vezi post
2. In ceea ce priveste nivelurile fibonace, eu nu tare le accept pentru ca: ele nu au suport logic [stiintific], ele au fost create pentru piata ne-valutara. [am o carte foarte super in rusa pe baza acestor nivele, unde se explica de ce intradevar se intimpla pe piata, dar sunt doar pentru piata ne-valutara].
Dumitru,
care e diferenţa între piaţa Forex şi cea de marfuri, burse de acţiuni, CFD-uri, din punct de vedere al instrumentelor tehnice precum nivelele Fibonacci de exemplu? Dacă Fibonacci functionează pe pieţele ne-valutare de ce nu ar funcţiona şi în Forex?

Lumânările (candlesticks) au fost folosite prima dată în tranzacţiile cu orez. Aveau aceleaşi denumiri atunci ca şi acum. Hanging man, Shooting star, sunt denumiri inventate pe vremea samurailor şi se folosesc şi acum în Forex.

Care e diferenţa între pieţe? Eu am tranzacţionat actiuni, am pus chiar am încărcat grafice BVB de în MT4 şi am reuşit să aplic aceleaşi analize pe care le aplic în a tranzacţiona Forex.
Vechi 05 ianuarie 2010, 15:59
Trader

Locaţie: Cluj-Napoca
Posturi: 132
majorusa e pe drumul cel bun
Citat:
Original postat de md4RM Vezi post
- Inca un punct pe care l-am observat din cartile pe care noi le citim:

- In realitate nu exista nici o rezistenta si nici un suport, importanta liniei de "suport" si cea de "rezistenta" sunt la fel deoarece preturile merg haotic, si nimic nu influenteaza psihologic asupra pretului... influenta majora a directiei pretului se creaza pe baza indicilor mondiali, ci nu pe baza parerilor noastre (o turma de oamenii care au 3 monete in cruce).

- Sa nu fim slabi de minte ca sa credem ca cineva a dat autoritate traiderilor pentru a determina directie trendului si respectiv soarta economica a unor state.
Imi pare rau si fara a dori sa starnesc o controversa nu sunt de acord cu aceste doua afirmatii. Si acum sa srgumentez.

Nu cred foarte tare in liniile de trend dinamice - linii de suport si rezistenta diagonale. Dar cred in zone de suport si rezistenta statica - linii orizontale. de ce? Piata tinde sa coaguleze ordine in aceste zone. Si daca pretul nu reuseste sa sparga o data de doua ori de trei ori zona de rezistenta cei care au pozitii acolo incep sa le lichideze pentru ca time is money si sa ramai intr-o poztie cu return zero sau usor negativ blocat cu o suma destul de mare inseamna sa ai un cost de oportunitate mare. Aici discut atat de traderi de retail cat si de banci. Si atunci vand si provoaca o corectie a pretului. Este doar un exemplu dar se leaga de a doua afirmatie a ta.

Exista ceva care a dat autoritate traderilor sa determine directia trendului. O sa-ti dau doua exemple clasice deja. Atacul; lui Soros asupra GBP si atacul speculativ asupra RON din 2009 stopat de BNR. Acel ceva se numeste dimesiunea pozitiilor. Daca insa ne gandim la traderii de retail intradevar trebuie sa fii dus sa crezi ca tu cu pozitia ta de 100.000 USD poti determina trendul.
Vechi 06 ianuarie 2010, 00:47
md4RM's Avatar
Trader

- Baieti, eu nu va critic pe voi, ci metodele de interpretare a celor intimplate pe piata care sunt descrise in cartile pe care noi le citim sau le-am citit... caci daca informatia este asa de superba si nu are gres... de ce 98% isi pierd banii?...

- Daca pretul de exemplu se afla la marginea canalului si toti cunosc ca cel mai probabil ca acesta sa fie punctul de intoarcere... si MAJORITATEA vor avea asteptari sa intre pe piata exact in apropierea acestui punct de intoarcere.... caci asa au citit in toate cartile despre forex... si totusi 98% din traideri devin falimenti... datorita acestei metode...

- Eu nu cred si este stupid ca sa credem toti noi ca cei 98% sunt prosti si nu au inteles cele scrise in carte...
Vechi 06 ianuarie 2010, 09:19
Master Trader

Adevarul nu e nici unde si peste tot (zen style soso ), sunt traderi profitabili cu sisteme construite in jurul SR-urilor orizontale, trendline-urilor, canalelor, EW, chiar si indicatorilor.

Ceea ce nu inteleg ei e ca nu analiza tehnica, care o fi ea, e factorul care determina profitabilitatea traderului ci mai multi factori. Si-a testat metoda de care a citit? Are incredere in ea ca sa o execute fara sa clipeasca? Dar managementul trade-ului? Foarte important exit-ul, mai important decat orice entry si tehnica de intrare dupa mine. Dar cu rabdarea cum sta? Asteapta piata sa vina cu setupul sau cauta el setupul in fiecare zi?

Nu e asa simplu, alb sau negru, concluzia e ca o tehnica poate avea sens pentru un trader si sa fie complet abusrda pentru altul. N-are importanta atata vreme cat temele sunt facute.
Răspunde

Thread Tools
Moduri de Afisare

Reguli de postare
Nu poţi creea thread-uri noi.
Nu poţi să răspunzi
Nu poţi sa adaugi ataşamente
Nu poţi să îţi modifici posturile

BB code e On
"Smilies" sunt On
[IMG] code este On
Cod HTML este Off