Announcement

Collapse
No announcement yet.

EURJPY - Analiza

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ordinele sunt lansate la 131.47 si 131.09 (e vb de 2 micro-loturi-0.02);
    din pacate nu se vad pe graficul MT4 ptr ca tranzactiile le fac pe platforma java de la Oanda;

se formase un BEEB (pe H4),existau semne de overbought...
    in plus, toata sapt nu a existat o dinamica prea grozava... daca te uiti pe grafic a spart cu greu rezistenta de la 131, a dat semne de pull-back, etc
    din pacate, la momentul respectiv nu am luat in calcul si partea fundamentala (respectiv alegerile si, mai important, consecintele);

Comment

• Nu am cerut din MT4.... E ok si PrtSc de la Oanda...

PS Si eu merg pe yen, dar, doar pe USDJPY, din cauza comissions mai mici si spread mai mic in ECN, dar, presupun ca urmaresti stirile pe yen, ar fi super daca ai publica mai des, din timp, stirile cheie care ar stimula perechile cu yen sa se miste mai cu talent . Ar fi bine daca ai face asa ceva. Eu personal, chiar am nevoie....
      Last edited by mql4me; 21st July 2013, 09:37 PM.

Comment

• Originally posted by ana View Post
        margine exista, chiar si in ipoteza in care ar atinge high-ul din 22.05 (desi, nu cred);
        Ana care mai e situatia? Tot astept PrtSc de la Oanda...
        Apropo ce inseamna margine?
        Last edited by mql4me; 22nd July 2013, 08:07 AM.

Comment

• buna mql4me,

nu am facut prscr de pe fxtrade Oanda ptr ca nu ajuta la nimic; nu vezi ordine, nu sunt trasati indicatori,etc, e doar un grafic gol;
          deciziile de intrare in piata le iau analizand graficele pe MT4 (acolo imi trasez eu canale, trendline, osc, etc), de asta ti-am spus in mare, cum am luat decizia de intrare short la 131.47 , 131.09.
          acum, in alta ordine de idei, e imposibil sa nu stii ce inseamna "margine", e basic-ul cand incepi sa tranzactionezi (pbb ca ai pus intrebarea rapid fara sa stai mult pe ganduri).

revin mai spre seara cu o noua completare

Comment

• Marja...
            A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

acum, in alta ordine de idei, e imposibil sa nu stii ce inseamna "margine", e basic-ul cand incepi sa tranzactionezi (pbb ca ai pus intrebarea rapid fara sa stai mult pe ganduri).

revin mai spre seara cu o noua completare
              Ok,

Nu am gasit nicaieri in literatura de specialitate referiri la "margine", dar marja stiu ce inseamna.
              Poate ai vrut sa spui marja?

Comment

• nu, "margine" am vrut sa spun ;
                m-am obisnuit sa folosesc terminologia in lb engleza (nu de fite sau ptr ca sunt o mare cunoscatoare a acestei lb),ptr ca asa apare pe platforma Oanda, pe FF, etc

Comment

nu, "margine" am vrut sa spun ;
                  m-am obisnuit sa folosesc terminologia in lb engleza (nu de fite sau ptr ca sunt o mare cunoscatoare a acestei lb),ptr ca asa apare pe platforma Oanda, pe FF, etc
                  In eng., cum e, "free margin" sau "free margine"? "Margin call" sau "Margine call"?
                  Eu nu stiu foarte bine eng, dar as vrea sa stiu cum se scrie corect termenul.

Originally posted by ana View Post
                  nu am facut prscr de pe fxtrade Oanda ptr ca nu ajuta la nimic; nu vezi ordine, nu sunt trasati indicatori,etc, e doar un grafic gol;
                  Exact asta vroiam sa vad, ordinele. Pai cum tranzactionezi daca nu se vad ordinele?
                  De indicatori chiar nu era nevoie...
                  Last edited by mql4me; 22nd July 2013, 11:09 AM.

Comment

• O intrare buna ar fi asta cu selleri @ 114.00 .

Click image for larger version

Name:	ej.png
Views:	1
Size:	39.7 KB
ID:	74105

Comment

• Originally posted by apolo View Post

Update : trade activat, acoperire :

Size:	36.7 KB
ID:	74114

Update : trade activat, acoperire :

Size:	36.7 KB
ID:	74114
                      Last edited by apolo; 19th September 2016, 10:15 AM.

Comment

Working...
                      X