www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

USD/CHF

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• USD/CHF

Propun lui Mihai Iacob sa faca sticky perechile tranzactionabile sau cel mult sa faca un sub-forum care sa contina strict doar perechile tranzactionabile, actualul sub-forum Discutii Generale contine multe subiecte amestecate.

Urmaresc CHF datorita unui suport frumos la timeframe-urile superioare cu potential bun de continuare bull trend, asa ar fi intrarea ideala pe care o astept , ramane de vazut ce informatii furnizeaza pretul in continuare si ma voi adapta in functie de ceea ce vad :
    Attached Files

Da, asa o sa fac, iar daca alti membrii mai au sugestii, sunt mai mult decat bine-venite.

Cum spuneam, pe langa faptul ca o sa duc forumul in 2016 ca aspect si functionalitate, vreau si ca subiecte si dezbateri sa devina "the one". Horatiu mai avea si alte preocupari, de fapt avea altele, iar forumul l-a lasat. Eu n-am alta treaba, exclusiv FX
    Program mentorat si tranzactionare Forex- Unic in Romania

Vezi mai multe detalii!

Comment

N-am putut sa-ti trimit un PM cu ceva interesant , ai mesageria dezactivata.

Comment

Originally posted by apolo View Post
        N-am putut sa-ti trimit un PM cu ceva interesant , ai mesageria dezactivata.
        Da? nush cum se activeaza, in week end o sa stau putin sa vad ce-i cu vbulletin-ul si administrarea lui, acum sunt cazut din cer)))

Vezi mai multe detalii!

Comment

Propun lui Mihai Iacob sa faca sticky perechile tranzactionabile sau cel mult sa faca un sub-forum care sa contina strict doar perechile tranzactionabile, actualul sub-forum Discutii Generale contine multe subiecte amestecate.

Urmaresc CHF datorita unui suport frumos la timeframe-urile superioare cu potential bun de continuare bull trend, asa ar fi intrarea ideala pe care o astept , ramane de vazut ce informatii furnizeaza pretul in continuare si ma voi adapta in functie de ceea ce vad :
          Update :

reject din rezistenta dar prea adanca , corectia, chiar daca sparge in sus nu o sa cumpar ideal ar fi sa vad un reject inapoi de unde a facut corectia apoi un higher low care sa-mi ofere mai multa confirmare ca buyerii preiau controlul:
          Attached Files

Comment

Nu mai imi place usd/chf, tot isi baga coada SNB-ul. Atata vreme cat eur/chf nu se misca(si nu prea o face des) asta-i invers eur/usd. Parca usd/chf e cross-ul acum

Vezi mai multe detalii!

Comment

Hai sa vezi ceva, CHF la polul opus lui EURO, doar stii , cand face haist, cealalta face cia.

Long term, acumulare jos (sageata alba) , buyeri agresivi prin Higher Low , a fost stop hunt la cei care initial au pus SL sub 3-ul ala , dupa care face iarasi un 123 dar de data asta acumuleaza mai multa tensiune pentru ca sentimentul de cumparare se mentine si acumuleaza mai multa energie . Daca sparge in sus si completeaza patternul (sageata verde), cel putin 2 luni ar avea mari sanse sa fie ca o racheta, 2 bare verzi lungi fara profit taking . Oricum, daca nu se intampla asa, faptul ca ei se pregatesc de cumparare imi confirma si mai tare ca neutralitatea pe Euro acum nu e de incredere pentru a cumpara pe termen lung euro.
              Patternul de ascending triangle - cineva spunea : Higher Low + Higher Low care impart aceeasi rezistenta - dovada clara a banilor institutionali . Ramane de vazut daca va sparge foarte tare in sus.
              Attached Files
              Last edited by apolo; 27th January 2016, 03:19 PM.

Comment

Dap, pare clar in sus, si forteaza rezistenta, iar daca si eur/usd o ia la vale(cum vorbeam) se duce racheta si asta, iar daca ajuta si SNB in eurchf...

O sa-mi pun usdchf iar in lista, il scosesem, nu-l mai urmaresc de niste ani

Vezi mai multe detalii!

Comment

La W avem asa , pe o perioada mai scurta ; oricare din cele doua variante poate rezulta intr-un breakup, desi ideal ar fi a doua spargere pentru un surplus de forta :
                  Attached Files

Comment

Asta am vazut si eu in primul grafic al tau, fortarea rezistentei. Se vede clar, acum, triunghiul ascendent si, nici ce face eurusd nu ma convinge f tare. Poate are macar o spargere falsa(eurusd) si sa-l vand de mai sus. Oricum, am inceput sa urmaresc si usdchf de azi

Vezi mai multe detalii!

Comment

Mie imi place si mai mult perspectiva pe termen "putin" mai lung

1.13, 1.26, 1.5 si, de ce nu, 3

PS. Am companie selecta in campania asta:
                      A chart analysis of the Swiss Franc - PeterLBrandt PeterLBrandt
                      All I have are the choices I make.

Comment

Pe termen lung e wedge-ul evidentiat de tine, target-ul ar fi 2.8, pretul din 1984...ce sa spun, i-au trebuit 28 de ani sa ajunga aici, poate in 28 de ani o sa fim iar acolo

Vezi mai multe detalii!

Comment

Originally posted by Mihai Iacob View Post
                          Asta am vazut si eu in primul grafic al tau, fortarea rezistentei. Se vede clar, acum, triunghiul ascendent si, nici ce face eurusd nu ma convinge f tare. Poate are macar o spargere falsa(eurusd) si sa-l vand de mai sus. Oricum, am inceput sa urmaresc si usdchf de azi
                          Deci trendul major overall e asa cum se vede pe grafic, sunt 80% sigur de asta, indiferent de cat de perfect ar arata un setup nu pot spune ca sunt 100% pentru ca nu s-ar mai numi specula atunci .

Ce am observat de pe 18 ianuarie incoace : mai multe perechi oscileaza. De exemplu apar setup-uri cu semne de long/short dar ordinele nu sunt activate, pentru ca brusc isi schimba directia , cand de fapt trendul e clar UP sau DOWN dupa caz. S-a intamplat si in cazul bitcoin-ului . Desi erau dovezi clare a buyerilor la putere, fara nicio logica nu mergea mai departe sa activeze long-urile, ci intorcea, cauta buyeri mai jos si lasa ordinele neconsumate fiind nevoit sa ajustezi long-urile la noile nivele de cerere.

Toata nesiguranta asta imi spune un singur lucru : incertitudine si in astfel de perioade unde lipseste hotararea pretului de a o lua intr-o direcie intr-un fel intuiesc ca va avea loc un eveniment major care va genera teama/lacomie profunda si vor incepe miscarile care le previzionam acum.

Nu ma refer la faptul ca vor exista miscari explozive de bara verde dupa bara verde sau bara rosie dupa bara rosie, ci la faptul ca exista reticenta in piata cu privire la ce e de facut : buy sau sell.
                          Dintr-un alt punct de vedere, este ceea ce asteapta Big Boys, acumulare tot mai mare de ordine in piata (banc de pesti) dupa care vine orca si infuleca tot .

Nu stiu care este explicatia din punct de vedere fundamental si nici nu-mi bat capul sa o gasesc, urmaresc pretul si ma adaptez in functie de informatiile care apar.

Comment

Update :
                            Attached Files

Comment

Nu stiu ce se intampla, dar vad ca toate pozele incarcate de mine aici au disparut. Le-a sters cineva?

Mda, se pare ca e o problema de afisare la forum . Dupa un anumit timp apar pozele.

Potential de sell la CHF :

Click image for larger version

Name:	zzz.png
Views:	1
Size:	41.2 KB
ID:	73313
                              Last edited by apolo; 24th February 2016, 12:56 PM.

Comment

Working...
                              X