www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

NZDUSD - Analiza

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• NZDUSD - Analiza

Avem pattern + reversal bar. Dar inca nu e gata bara. Daca nu adorm shortez.
    Attached Files
    Cool.

Eu am intrat short ieri dupa stiri dar azi dimineata am iesit din cauza ca pe celalalte paritati dolarul nu prea dadea semne de intarire.Plus setupul cred ca a fost gresit.Uitate putin la imagini
    Primul e cu care am intrat cu punctul C strapuns destul de mult si valul 5 ciung
    Cred ca e gresit.
    Imaginea a doua e mai corecta zic dar si acolo valul 4 a trecut de 1
    Acuma normal ar trebui sa fie inceputul valului 5.
    Attached Files

Comment

Am un cont demo la Interbank FX....pot sa tranzactionez pe acesta mai multe paritati cum ar fi NZDUSD sau gold sau....?

Comment

Originally posted by alecssid View Post
        Am un cont demo la Interbank FX....pot sa tranzactionez pe acesta mai multe paritati cum ar fi NZDUSD sau gold sau....?
        NZDUSD ar tb sa ai, de gold nu stiu. Ca sa vezi ce ai disponibil deschide View -> Market Watch.
        Cool.

Comment

Daily

Urmaresc doua posibile confluente pentru intrare short, prima este foarte aproape (abc min & retragere 38). Intru pe oricare din ele atata daca avem semnal de reversal.
          Attached Files
          Cool.

Comment

Posibilitate de short cu SL destul de scurt (deasupra la 0.595)pe la 5880 sau cand se termina bara pe H4.% 5 high si lowe close Pe daily divergenta MACD bearish
            Attached Files

Comment

Se indreapta spre a doua confluenta. O sa urmaresc atent pa cand ajunge acolo.
              Attached Files
              Cool.

Comment

Originally posted by soso View Post
                Se indreapta spre a doua confluenta. O sa urmaresc atent pa cand ajunge acolo.
                Si s-a lovit de rezistenta si s-a intors. Dar nu avem bara de reversal, deocamdata, pt ca poate termina ca double bar reversal bar.
                Attached Files
                Cool.

Comment

Demult nu am mai postat o analiza a ciclurilor de timp, pentru ca nu le mai folosesc in luarea decizilor de tranzactionare. Dar nu de putine ori ma minunez cum niste cicluri de timp derivate din cel 90 de zile marcheaza aproape fiecare pivot important dintr-un trend. Cum e acuma la NZDUSD.

Ca si trading sper ca azi sa fie un double bar pin bar pentru un short frumos. Vom vedea diseara.
                  Attached Files
                  Cool.

Comment

SHORT pe H1.
                    Attached Files
                    Cool.

Comment

SHORT pe H1.
                      SL luat, inca o invatatura de minte sa nu mai cobor sub H4.
                      Cool.

Comment

SL luat, inca o invatatura de minte sa nu mai cobor sub H4.
                        Mda... Se mai intampla. Totusi, nu cred ca faptul ca ai coborat sub 1H e problema, ci faptul ca o faci din cand in cand. In felul asta, nu se poate atinge consistenta necesara, imho.
                        A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Originally posted by Cornelius View Post
                          Mda... Se mai intampla. Totusi, nu cred ca faptul ca ai coborat sub 1H e problema, ci faptul ca o faci din cand in cand. In felul asta, nu se poate atinge consistenta necesara, imho.
                          Asa e Cornelius.

Problema mea cu tf-urile sub H4 e ca nu am timp sa stau pe ele sa le bibilesc. La trade-ul asta tb sa iau loss max 0.5R dar am fost plecat la masa si nu am apucat sa strang stopul.
                          Cool.

Comment

Stii cand merg bine trade-urile singure? Pe demo...
                            Ori de cate ori am lasat o tranzactie singura live si am lipsit, a mers prost. E foarte frustrant sa vezi ca puteai sa pierzi mai putin, doar daca erai acolo. Eu m-am invatat minte si nu le mai las singure. Bine, asta nu-mi garanteaza ca nu voi lua un loss full, asa cum am patit astazi.
                            A good trade is when I Break Even. A great trade is when I Take Profit.

Comment

Originally posted by Cornelius View Post
                              Stii cand merg bine trade-urile singure? Pe demo...
                              Word!

Drept e ca tf-urile pe care m-am simtit cel mai bine dintotdeauna sunt Daily si H4. Doar ca a trecut 1 sapt de cand am luat ultimul trade pe tf-urile astea si amu ma manca-n c** sa intru-n piata. Iau pauza azi, nu-s in apele mele. Succes!
                              Cool.

Comment

Working...
                              X