www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

EURUSD - Analiza

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by Armi Goldman View Post
    [ATTACH]10424[/ATTACH]
    Oooooo, Dl Armando, lume noua

De sapt viit o sa fie si responsive, retina ready, bla bla, forumul, asa ca o sa fie mult mai ushor de folosit si ma gandesc sa-i fac si aplicatie de mobil care sa te anunte cand sunt posturi noi in threadurile la care te abonezi.

Cat despre analiza ta, stii bine ca-mi plac sagetelele tale
    Program mentorat si tranzactionare Forex- Unic in Romania

Vezi mai multe detalii!

Comment

• Ca tot o dam putin off-topic

As recomanda sa apara ultimele postari sus in pagina (top), nu jos.
      Neaparat notificari pentru noile postari!!!

Abia astept sa vad transformarea. Spor! :*

Comment

• Originally posted by apolo View Post
        Ok, Mihai Iacob , cand consideri , poti sterge posturile mele offtopic. Le-a citit destinatarul , sunt fericit :lol: . Punct ochit , punct lovit.

On topic :

EUR/USD long term view :

Acum un an faceam urmatoarea previziune (vezi atasament).

Dupa 11 luni, cand pretul deja coborase, https://www.efxnews.com/story/31021/...-goldman-sachs

Ce cred eu : de fapt ei au vazut ca Euro se pregateste de declin, dar faptul ca dupa aproape 1 an au aparut cu zvonurile in presa cum ca Euro va cobora sub 1$ ma face sa cred ca au motive intemeiate sa urgenteze declinul . In clipa de fata Euro se afla in zona de neutralitate si e posibil sa se fi gandit ca prin aceste stiri vor induce teama in cei care spera in revenirea euro, astfel obtinand burstul de care ar fi avut nevoie pentru un declin abrupt.

Simplu spus : euro are mai multe sanse sa cada decat sa urce.

Dezvoltat spus (nu prea ma pricep la dat cu papagalul, asta e treaba celor care nu fac bani, trebuie sa-si castige si ei painea cumva ) :

Long term , la felul cum arata EURO acum, nu as cumpara deloc. Daca e sa compar unde se afla acum EURO respectand eternele cicluri prin care pretul trece, as spune ca sub aceasta zona de neutralitate EURO isi va cunoaste sfarsitul. Mai este posibil si ca aceasta zona de neutrarilate sa se prelungeasca si sa tenteze la cumparare dar trendul este descrescator si ar putea dura intre 2 si 3 ani pana sa apara semne de crestere.
        Daca e sa luam in considerare si ceea ce se intampla cu Yuanul si zvonurile conform carora vine un val de criza economica mai grav decat cel din 2008, cu atat mai mult n-ar trebui sa ne orientam pentru investitii in euro.

Stiti care e partea frumoasa ? Ca media n-a ciripit mai nimic la inceputul anului trecut cand investitorii s-au oprit din a mai cumpara euro. In momentul de fata, in zona de neutralitate s-au intalnit suficienti investitori si cei care vand EURO spera sa apara suficienta cerere astfel incat sa scape de "stocurile disponibile". Numai ca , exista mai multe sanse ca actualii investitori sa isi dea seama ca nu mai este rentabil sa investeasca in euro pe termen lung si sa-si abandoneze planurile, lucru ce i-ar speria teribil pe cei cu depozite de euro si i-ar obliga sa lase pretul si mai jos in speranta - desarta - ca vor gasi suficienta cerere .

De un lucru sunt aproape sigur : sub aceasta zona de neutralitate daca euro se depreciaza, mari sanse ca previziunea Goldman Sachs sa se adevereasca.
        Am dat "quote" la toata postarea pt ca mi-a placut in intregime.

Si eu am aceeasi viziune, long term, mai mult am scris un articol(simplut explicat, doar acel steag) in care spun de ce vad eurusd la 0.82.

In plus, fata de am scris acolo, ar mai fi ca dupa consolidarea asta de 7-8 luni, daca-o rupe pe trend nu paritatea aia tot cantata o sa fie bottom-ul. Astia cand se abereaza, pai se abereaza...

Pe langa asta sunt si *n aspecte fundamentale.

Articolul de care spuneam AICI.

Acum sunt long, dar cu juma' de suflet si incredere, mai ales ca fondurile le am in USD.

Vezi mai multe detalii!

Comment

• Daca nu as fi peste 60% sigur pe intrarea mea, in locul tau as inchide jumatate din unde este euro acum si as muta 2-3 pips mai sus sa acopar eventualul cost al tranzactiei . Sau daca ai suficient "room" atunci asigura profitul si mergi mai departe cu ce este .

Am citit acum postul tau si sunt de acord cu cele prezentate.

Mai am de adaugat urmatoarele. Ma gandeam, asa , stand cu mainile in san si privin in zare pe geam, nu cumva criza imigrantilor va actiona ca un catalist pentru caderea Euro ? Ma gandesc in felul urmator : deja se ridica garduri contra imigrantilor iar increderea intr-o UE solida incepe sa tremure. Eu cred ca din primavara cand va incepe sa se incalzeasca vremea este foarte probabil ca valurile de imigranti sa revina si tot mai multe tari isi vor inchide granitele. Deja se dezbate problema inghetarii tratatului Schengen ceea ce reprezinta de fapt inca o galeata cu apa in barca ce a inceput sa se scufunde deja. Austria vrea ca Grecia sa fie exclusa din Schengen si parca vad ca grecii , cu mandria lor, vor face taraboi crescand si mai mult divergentele intra Europene. Croatia si Serbia au sarit de fund in sus cu gardurile, englezii sunt terorizati la propriu cu amenintarile cu bombe ,unde mai pui ca peste 50% dintre ei ar vota favora bil iesirii din UE, popularitatea lui Merkel se clatina mai ales datorita incidentelor care au avut loc de revelion, acum 1 zi o fata a fost ucisa intr-un centru de refugiati . Criza imigrantilor a provocat multa tensiune in UE si sunt aproape sigur ca Merkel, sub presiunea germanilor, va ceda in cele din urma si va incepe deportarea masiva a celor care nu intrunesc statutul de refugiat, zdruncinand si mai tare valorile pe care s-a cladit UE.

Ce pot sa zic, cand dai prea mult frau liber, calul o ia la goana, sau cum mai zicem noi : dai un deget si ti se ia toata mana. Oamenilor li s-a urcat la cap democratia si asa se intampla cand nu reamintesti periodic ca exista totusi limite.

Comment

• Deacord cu ce spui.

Despre pozitia mea... e foarte mica, adik MICAAAA, am levier efectiv 1:0,5, nici ban pe ban nu sunt. Mai degraba mi-am facut de lucru cu ea. Daca trece de 1.1 suplimentez si intru in 1:1, dar cum spuneam, as vrea s-o ia in jos, iar suplimentarea ar fi un hedging pe capital.

Vezi mai multe detalii!

Comment

• E ok atunci. Poate iei ceva si pe corectie.

Comment

E ok atunci. Poate iei ceva si pe corectie.
                Asta e ideea, sa fiu macar hadge. Din 2008 sunt TOTAL pe USD cu capitalul, dar mai am si longuri speculativ.

Vezi mai multe detalii!

Comment

• Eur/Usd pare destul de bine sustinut la cuparare peste 1.08. Sell off-ul de vineri (22.01.2016) nu a avut continuare luni, nereusind sa scada sub minimul Pin Bar-ului format pe data de 21.01.2016. Favorizez cresterile atata vreme cat pretul se tranzactioneaza peste 1.08, o depasire a zonei de rezistenta de la 1.0950- 1.1000 putand accelera cresterile catre rezistenta majora a range-ului de la 1.15. O scadere sub 1.0770 neaga scenariul.
                  Attached Files

Vezi mai multe detalii!

Comment

• Asa l-as astepta eu de SELL . Daca continua sa urce si face new High spargand rezistenta orizontala care ai trasat-o, o sa abandonez pendingul.
                    Attached Files

Comment

Update :

Asa ar fi de sell conform viziunii proprii, daca pretul va incepe sa cada :

Update :

Am acoperit pozitia, miscarea asta in ultima zi de trade pe Ianuarie vine sa contrazica pe cei care spun ca nu se tranzactioneaza in ultima zi din saptamana sau ultima saptamana din luna sau ultima luna din an, deoarece se marcheaza profit (niciodata n-am fost de acord cu o asemenea teorie) :
                      Attached Files

Comment

• Si eu m-am inchis, stau la short acum...pana la urma, cum spuneam, imi place mai mult short-ul in conditiile date

Vezi mai multe detalii!

Comment

• Eur/Usd continua sa fie cuprins in range-ul determinat de suportul de la 1.0800 si zona de rezistenta de peste 1.0950. Daca, saptamana aceasta, pretul va reusi sa sparga suportul de la 1.08 am putea avea o continuare a trendului major descendent, catre suportul de la 1.05 si chiar mai jos. In caz alternativ, daca dapasim rezistenta mai devreme mentionata, corectia ar putea continua catre urmatoarea rezistenta majora de la 1.15.
                          Attached Files

Vezi mai multe detalii!

Comment

• Ciclul de 8 ani sau target-ul triunghiului?
                            Attached Files
                            All I have are the choices I make.

Comment

• Si eu gandesc la fel, mult sub paritate pe termen lung. Acum insa nu stiu cat va corecta. L-am lasat pana una alta si ma uit pe paritatile Jpy, par mai interesante. Daca insa corecteaza pana in baza triungiului desenat de tine, vand cu doua maini.

Vezi mai multe detalii!

Comment

• #‎forexedu‬ ‪#‎fxtrader‬ In tipul zilei de ieri am avut parte de un sell-off puternic pe ‪#‎eurusd‬. Totusi ziua a inchis in partea superioara a range-ului de tranzactionare, formand un Pin Bar. Favorizez pozitiile long in zona 1.12, o spargere si inchidere zilnica peste 1.13 putand accelera cresterile catre 1.15.
                                Attached Files
                                In acest articol educational urmeaza sa va prezint trei strategii de tranzactionare a evolutiei cotatiilor : Pin Bar, Inside Bar si Fakey. Aceste modele de tranzactionare sunt atat simple cat si foarte puternice si, daca invatati sa le tranzactionati cu disciplina si rabdare, veti detine un potential avantaj in piata Forex. Chiar daca aceste trei modele sunt niste structuri de ... Read More

Vezi mai multe detalii!

Comment

Working...
                                X