www.radeberry.com

Announcement

Collapse
No announcement yet.

EURUSD - Analiza

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• As dori sa inchid subiectul cu cat de buni suntem noi ca traderi/instructori si nu vad alta solutie eleganta decat sa aratam un statement.
    Eu pot sa arat toata conturile mele pe myfxbook si pun o poza, le fac si publice daca nu ajunge o poza.
    Ultimul rand e totalul.
    Domnule Mihai Iacob trader instructor, admin, patron de forum va rog sa ne aratati un cont administrat sa vedem si noi valoarea ca sa intelegem cu cine stam de vorba.
    Mi-am permis sa ridic problema intrucat sunt un trader profitabil.

Multumesc.
    Cu respect!
    Attached Files

Comment

• Originally posted by iulik View Post
      As dori sa inchid subiectul cu cat de buni suntem noi ca traderi/instructori si nu vad alta solutie eleganta decat sa aratam un statement.
      Eu pot sa arat toata conturile mele pe myfxbook si pun o poza, le fac si publice daca nu ajunge o poza.
      Ultimul rand e totalul.
      Domnule Mihai Iacob trader instructor, admin, patron de forum va rog sa ne aratati un cont administrat sa vedem si noi valoarea ca sa intelegem cu cine stam de vorba.
      Mi-am permis sa ridic problema intrucat sunt un trader profitabil.

Multumesc.
      Cu respect!
      Imi vii cu 1000 usd acolo...ok, o sa pun si eu profit 70k anul trecut...despre ce vorbim? m-am costat mai mult formul omule. Hai sa incheiem, nici un w/e nu fac cu banii aia. Repet, chiar vrei sa vedem unde stam fiecare?

Ce cred eu de fapt e ca tu cu lece vreti sa vedeti daca va dau afara, e uite gata...
      Tranzactioneaza pietele financiare ALTFEL !
      Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
      ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
      ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
      ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
      ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014
      PROBEAZA FARA RISC CU UN CONT DEMO!

Comment

• Daca EURUSD sparge si rezistenta din zona 1.1050-1.1100 am putea avea cresteri catre urmatoarea rezistanta majora din zona 1.15
        Attached Files
        Community trading este un concept unic bazat TRANSPARENTA ABSOLUTA pe INTERACTIUNE PERMANENTA si intre traderi. Este singurul mediu in care vei dori sa tranzactionezi in viitor.
        ★PLATFORMA UNICA - 4 ani de eforturi continue alaturi de TOOMIT pentru dezvoltarea unei platforme care sa poata satisface rigorile unui nou concept.
        ★TRANSPARENTA100 %- Singura platforma in care toti traderii pot interactiona intre ei, fie ca au conturi reale sau demo.
        ★CONTURI SEGREGATE - Fondurile clientilor sunt separate de conturile companiei si nu pot fi folosite in scopuri operationale.
        ★REGLEMENTAT CYSEC - trade.Berry este o marca R Capital Solutions, autorizata de CySec cu licenta 246/14 si pasaportata in Romania cu Decizia ASF 1687/2014

Comment

• Originally posted by Mihai Iacob View Post
          Iulik, pierzi din vedere scopul forumul, o dai in paveliucisme si s-ar putea sa ai aceeasi soarta. V-ati facut de cap doi ani aici si se pare ca va credeti stapani. Lucrurile s-au schimbat din 2016, mai exact e FORUMUL MEU ACUM, asa ca ai grija. Nu-ti dau socoteala in niciun fel, si cum spuneam, DE ACUM POSTEZ CE VREAU AICI. O sa te rog si pe tine(daca vrei sa ramai membru) sa postezi doar lucruri care au legatura cu forexul si sa te abtii de la comentarii sterile si mai ales pe langa subiect.
          Si tovarasul Fane de pe vamist credea ca eu sunt paranoic cand am spus despre trolul asta ca trebuie ejaculat expulzat din comunitate.

Ce pot sa zic iulik, mon cher, sa fiu ipocrit ? nup, aseara am primit vesti bune de la un fost vamistician : iulik a luat ban , asa ca am intrat sa ma conving cu ochii mei . E cea mai buna veste in materie de barfa pe care am primit-o pe 2016. Sincer, chiar ma bucur ca ai fost catapultat. O meritai cu varf si indesat. Sic !

Comment

• Originally posted by iulik View Post
            era un test de reactie.... sa vedem cand iti umfli muschii sefule.
            forexul e putin cam mort, daca ne uitam la vamist e si ala mort.
            daca plecam si ultimii 2 o sa ramai sa pui analize cu oltciter.
            suntem cam singurii care mai posteaza si vreo 10 care urmaresc forumul. daca ti-ai luat forum sa postezi singur nu ai decat. pe vamist am ban 10 ani, astept unul si de la tine.
            Nu stiam ca ai ban si pe vamist. :lol: Azi sunt cel mai fericit pe toata saptamana asta , cred . S-a trezit si Stefan din somn ? Chiar ma mir. Poate ca lucrurile incep sa se indrepte. Ei bine, afla ca , acum ca te-au aruncat ca pe o carpa veche , o sa revin eu. Ce zici de asta?

Comment

• Mda, am sa urmaresc "cu interes" - vorba lui Iohannis, daca lucrurile incep sa apuce fagasul norma,l si am sa ma REalatur comunitatii fxtrader cu postari ca la carte . Intre timp mai bantui pe forexfactory. Am sa pun la bookmarks forumul si sper sa devina un proiect ambitios si de calitate de acum inainte.
              Felicitari !

Comment

• Originally posted by apolo View Post
                Mda, am sa urmaresc "cu interes" - vorba lui Iohannis, daca lucrurile incep sa apuce fagasul norma,l si am sa ma REalatur comunitatii fxtrader cu postari ca la carte . Intre timp mai bantui pe forexfactory. Am sa pun la bookmarks forumul si sper sa devina un proiect ambitios si de calitate de acum inainte.
                Felicitari !
                Ma bucur ca revin membrii. De sapt viitoare sper ca formul sa arate altfel, sa creasca comunitatea si sa devina activa. Pe iulik nu-l cunosc personal, l-am dat afara doar pentru ca batea campii si, Horatiu neamaiocupandu-se, si-a inchipuit ca-i pe tarla la el si poate transfora forumul in chat personal(el cu luce nera)

Comment

• ) deci pretenasul iulik e tare afectat ca a primit ban . P.S daca iti faci cont nou sa imi dai PM, nu te obosi, n-o sa-l citesc, iti promit, o sa-l sterg direct .

Evident l-am ejaculat ejectat cu un DECLINE :lol: .
                  Attached Files

Comment

• Ok, Mihai Iacob , cand consideri , poti sterge posturile mele offtopic. Le-a citit destinatarul , sunt fericit :lol: . Punct ochit , punct lovit.

On topic :

EUR/USD long term view :

Acum un an faceam urmatoarea previziune (vezi atasament).

Dupa 11 luni, cand pretul deja coborase, https://www.efxnews.com/story/31021/...-goldman-sachs

Ce cred eu : de fapt ei au vazut ca Euro se pregateste de declin, dar faptul ca dupa aproape 1 an au aparut cu zvonurile in presa cum ca Euro va cobora sub 1$ ma face sa cred ca au motive intemeiate sa urgenteze declinul . In clipa de fata Euro se afla in zona de neutralitate si e posibil sa se fi gandit ca prin aceste stiri vor induce teama in cei care spera in revenirea euro, astfel obtinand burstul de care ar fi avut nevoie pentru un declin abrupt.

Simplu spus : euro are mai multe sanse sa cada decat sa urce.

Dezvoltat spus (nu prea ma pricep la dat cu papagalul, asta e treaba celor care nu fac bani, trebuie sa-si castige si ei painea cumva ) :

Long term , la felul cum arata EURO acum, nu as cumpara deloc. Daca e sa compar unde se afla acum EURO respectand eternele cicluri prin care pretul trece, as spune ca sub aceasta zona de neutralitate EURO isi va cunoaste sfarsitul. Mai este posibil si ca aceasta zona de neutrarilate sa se prelungeasca si sa tenteze la cumparare dar trendul este descrescator si ar putea dura intre 2 si 3 ani pana sa apara semne de crestere.
                    Daca e sa luam in considerare si ceea ce se intampla cu Yuanul si zvonurile conform carora vine un val de criza economica mai grav decat cel din 2008, cu atat mai mult n-ar trebui sa ne orientam pentru investitii in euro.

Stiti care e partea frumoasa ? Ca media n-a ciripit mai nimic la inceputul anului trecut cand investitorii s-au oprit din a mai cumpara euro. In momentul de fata, in zona de neutralitate s-au intalnit suficienti investitori si cei care vand EURO spera sa apara suficienta cerere astfel incat sa scape de "stocurile disponibile". Numai ca , exista mai multe sanse ca actualii investitori sa isi dea seama ca nu mai este rentabil sa investeasca in euro pe termen lung si sa-si abandoneze planurile, lucru ce i-ar speria teribil pe cei cu depozite de euro si i-ar obliga sa lase pretul si mai jos in speranta - desarta - ca vor gasi suficienta cerere .

De un lucru sunt aproape sigur : sub aceasta zona de neutralitate daca euro se depreciaza, mari sanse ca previziunea Goldman Sachs sa se adevereasca.
                    Attached Files

Comment

• Mda, n-am nimic cu el, nu-l cunosc, l-am dat afara doar pentru ca o sa schimb lucrurile pe fxtrader( in sensul ca mai multe discutii despre piete si mai putine despre alte lucruri) iar el cu luce vorbeau despre orice, doar despre asta rar, iar atunci cand o faceau, povesteau cum nu se pot face bani din Fx.

Iar cand le-am spus sa inteteze, iulik a mai fost si obraznic... asa ca ban, in 6 luni fxtrader o sa fie foarte activ(sper) si n-am nevoie de "gici contra" fara argumente

Comment

• Revenind la discutia despre eur/usd.

Daca depaseste zona de rezistenta de la 1.0950-1.1000 este foarte probabil sa se duca catre 1.15.

P.S: sunt long de pe 11 Ian, ca sa nu mai creada lumea ca nu am "skin in the game"
                        Attached Files

Comment

• Am la Breakeven SL cu profit marcat,

la Daily avem asa, o contractie din care poate rezulta o miscare exploziva , totusi, conform propriilor reguli, eu nu o sa intru long nici macar la Daily deocamdata. Daca incepe sa se formeze corectie W-M (trend bullish la Daily), atunc o sa caut sa intru long intraday , pana atunci nu ma risc .
                          Attached Files

Comment

• Originally posted by apolo View Post
                            Am la Breakeven SL cu profit marcat,

la Daily avem asa, o contractie din care poate rezulta o miscare exploziva , totusi, conform propriilor reguli, eu nu o sa intru long nici macar la Daily deocamdata. Daca incepe sa se formeze corectie W-M (trend bullish la Daily), atunc o sa caut sa intru long intraday , pana atunci nu ma risc .
                            Update :

Asa ar fi de sell conform viziunii proprii, daca pretul va incepe sa cada :
                            Attached Files

Comment

• Cum spuneam, eu am intrat long pe 11 ian, dupa pinul pe weekly, evidentiat cu rosu. Daca-mi sparge minimul de vineri ma inchid, de unde am intrat eu sunt vreo 100 pips potentiala pierdere. Sper totusi sa treaca hotarat de 1.1 si sa ne vedem la 1.15, pt 600 pips profit. Frumos R:R si eu)))...om vedea
                              Attached Files

Comment

• Eu propun teoria asta pentru EURUSD

Click image for larger version

Name:	010120.png
Views:	1
Size:	137.9 KB
ID:	69531

Comment

Working...
                                X